Sobota, 18. ledna 2025

Nová povinnost digitalizace havarijních plánů - nahrávání HP na ISPOP přes F_VOD_HAV

Nová povinnost digitalizace havarijních plánů - nahrávání HP na ISPOP přes F_VOD_HAV

Schválené havarijní plány je nutné od 1.8.2024 nahrávat na ISPOP. Technicky je ohlašování HP možné od 1.12.2024.

Tzv. havarijní novelou vodního zákona (zákon č. 182/2024 Sb., který mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách) bylo novelizováno ustanovení § 39 odst. 2 písm. a) vodního zákona, jež nově ukládá povinnost vkládání digitalizovaných havarijních plánů do Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností (ISPOP).
Předmětná novela vodního zákona:
  • nemění stávající povinnost zpracovat havarijní plán a žádným způsobem nerozšiřuje okruh subjektů, na něž uvedená povinnost již nyní dopadá, pouze zavádí povinnost havarijní plány postupně digitalizovat,
  • nezavádí přímou povinnost havarijní plány nově aktualizovat (doporučujeme aktualizovat vaše havarijní plány podle § 41 Havárie a § 42 Povinnosti při havárii),
  • nestanovuje termín, od kterého mají být stávající digitalizované plány vkládány do systému ISPOP. V přechodném ustanovení ukládá, aby stávající havarijní plány byly do systému ISPOP vloženy při nejbližší aktualizace pánu, nejpozději do dvou let od nabytí účinnosti novely zákona (tj. do 1.8.2026),
  • obecná účinnost daného ustanovení je od 1. 8. 2024 a povinnost provedení digitalizace bez zbytečného odkladu se tak týká pouze nově zpracovávaných havarijních plánů (po 1.8.2024).
Ustanovení zavádí povinnost digitalizace a vkládání do systému ISPOP pouze těch havarijních plánů, kdy havárie může ovlivnit vodní tok, tedy ve výsledku se tato povinnost nedotýká všech havarijních plánů (§ 39 odst. 2 písm. a)) vodního zákona, následovně:
(2) V případech, kdy uživatel závadných látek zachází s těmito látkami ve větším rozsahu nebo kdy zacházení s nimi je spojeno se zvýšeným nebezpečím pro povrchové nebo podzemní vody, má uživatel závadných látek povinnost činit tato opatření:
  1. vypracovat plán opatření pro případy havárie (dále jen ,,havarijní plán") a předložit jej ke schválení příslušnému vodoprávnímu úřadu; může-li havárie ovlivnit vodní tok, projedná jej uživatel závadných látek před předložením ke schválení s příslušným správcem vodního toku, kterému také předá jedno jeho vyhotovení, a po schválení vodoprávním úřadem vloží havarijní plán do integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí.
Podrobnosti a náležitosti havarijního plánu stanoví prováděcí vyhláška č. 450/2005 Sb., o náležitostech nakládání se závadnými látkami a náležitostech havarijního plánu, způsobu a rozsahu hlášení havárií, jejich zneškodňování a odstraňování jejich škodlivých následků (tzv. havarijní vyhláška). Nyní je připravována novelizace tohoto právního předpisu v důsledku přijetí havarijní novely.
Přílohou této vyhlášky by měl být vzor nového formuláře ISPOP, který bude obsahovat základní údaje z havarijního plánu (zejména druh a množství závadných látek se kterými je nakládáno, recipient, do kterého by tyto látky mohly uniknout v případě havárie, opatření k zabránění a snížení dopadů havárie, kontaktní údaje) a prostřednictvím kterého bude celý digitalizovaný havarijní plán vkládán do systému ISPOP.
Ohlašování je možné od 1.12.2024: formulář F_VOD_HAV
V problematice nahrávání HP na ISPOP jsou podporou ISPOP řešeny tyto otázky:
  • Musím v ISPOP vyplnit formulář F_VOD_HAV, tzv. ,,Havarijní kartu" k Havarijnímu plánu dle § 39, odst. 2. písm. a) zákona č. 254/2001 Sb., o vodách?
  • Musím vyplnit ve formuláři F_VOD_HAV pro vložení havarijního plánu i katastrální území?
  • V jakém formátu mám do formuláře F_VOD_HAV zapsat souřadnice? Kde je najdu?
  • Ve formuláři F_VOD_HAV - havarijní plán mám vyplnit ,,Číslo toku (CEVT)". Kde ho najdu?
  • K formuláři F_VOD_HAV musím připojit přílohu schváleného Havarijního plánu ve formátu *.PDF. Co mám dělat, pokud naskenovaný havarijní plán svým rozsahem převyšuje maximální velikost připojeného souboru ve formuláři, tj. 10 MB?
Autor: Ing. Zdeněk Fildán, ENVI GROUP s.r.o.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů