Středa, 15. ledna 2025

Studie prokázala, že tmavé fasády průmyslových nemovitostí zvyšují efekt tepelného ostrova

Studie prokázala, že tmavé fasády průmyslových nemovitostí zvyšují efekt tepelného ostrova

Společnost Panattoni zveřejnila výsledky odborné studie zaměřené na vliv barevnosti fasád průmyslových nemovitostí na fenomén tzv. tepelného ostrova. Studie, realizovaná v rámci připravovaného projektu Panattoni Park Pilsen West III společností BUILDIGO, ukázala, že tmavé fasády znamenají až trojnásobné zvýšení efektu tepelného ostrova oproti využití světlých povrchů fasády. Kombinace světlých povrchů a strategicky rozmístěné zeleně dokáže navíc zlepšit pocitovou teplotu až o 20 procent i oproti původní nezastavěné lokalitě.

Pro realizaci studie byly použity pokročilé metody, které zahrnují hodnocení teplotních map, analýzu proudění vzduchu a simulaci pocitové teploty v projektu budoucího areálu Panattoni Park Pilsen West III. Simulace byla založena na přesných klimatických datech získaných specificky pro danou lokalitu a hodnoceny byly čtyři scénáře, včetně varianty status quo (současný stav bez zástavby). Tyto scénáře umožnily identifikovat kritická místa s vyšším rizikem přehřívání a navrhnout konkrétní opatření ke zlepšení mikroklimatu.
,,Fenomén, kdy forma převládala nad funkcí u průmyslového developmentu, je snad navždy pryč. Jsem velmi rád, že se nám podařilo potvrdit náš dlouhodobý přístup k řešení barevnosti fasád - světlé barvy vpřed. Světlé fasády jsou využívány ve všech zemích s horkým létem, a ne jinak tomu musí být v naší zeměpisné šířce, pokud se chceme připravit na dopady klimatických změn. Teplota uvnitř objektu s tmavou fasádou může být až 7 stupňů Celsia vyšší. Ochlazování vnitřního prostoru je pak nejen ekonomicky náročné, ale i vzhledem k oxidu uhličitému neefektivní," říká Pavel Sovička, Managing Director, Panattoni pro ČR a SR.
,,Environmentální studie realizujeme na našich projektech opakovaně, protože nám pomáhají hledat a implementovat vhodná opatření vedoucí ke snížení dopadu na životní prostředí. Cílem je, aby naše budovy nejen minimalizovaly svůj dopad na přírodu, ale aby se staly příkladem pro celý obor průmyslového developmentu. Studie nám konkrétně umožňují plně využít potenciál větru a slunce, například při přirozeném větrání budovy, čímž výrazně snižujeme provozní náklady. Stále bohužel velice podceňovaný element návrhu," dodává Pavel Fojtík, Regional Sustainability Manager pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti Panattoni.
Studie potvrdila, že výběr světlých barev pro fasády průmyslových budov výrazně ovlivňuje schopnost budov a minimalizuje riziko vzniku tepelného ostrova. Výsledky simulací ukázaly, že tmavé fasády znamenají až trojnásobné zvýšení efektu tepelného ostrova oproti využití světlých povrchů. Světlé fasády mohou snížit akumulaci tepla, přičemž se tato schopnost ukazuje jako zásadní zejména během horkých letních dnů. U tmavých fasád naopak dochází během letních dní k dlouhodobé akumulaci tepla a následně během noci není proudění schopno prostor dostatečně vyvětrat, a tedy i uchladit. Tím vzniká vysoké riziko vzniku tepelného ostrova.
,,Spolupráce s Panattoni na projektu Panattoni Park Pilsen West III je výbornou ukázkou zodpovědného přístupu investora k návrhu developerských projektů. Oceňujeme jeho přístup založený na reálných datech z prostředí a zahrnutí moderních prvků modrozelené infrastruktury dle environmentálních studií. Tento přístup zlepšuje mikroklima, zvyšuje kvalitu života a posiluje odolnost vůči klimatickým změnám," uvedl Petr Selník, jednatel společnosti BUILDIGO.
Kromě barvy fasád hraje důležitou roli i okolní zeleň a její rozmístění, včetně popínavých rostlin na fasádách. Ty jsou při této expozici a rozložení hmot nejúčinnější do výšky okolo 2,5 metru. Jejich výhodou je to, že snižují pocitovou teplotu v blízkém okolí. Kombinace světlých povrchů a optimálně rozmístěné vegetace tak může zlepšit pocitovou teplotu, odstranit riziko vzniku tepelného ostrova a moderovat přirozené ochlazování budovy lokálním prouděním. Fasádní zeleň v kombinaci se sadovými úpravami je tak výrazným estetickým i funkčním přínosem.
Projekt Panattoni Park Pilsen West III, který vzniká v partnerství s logistickým fondem WOOD & Company, představuje příklad, jak lze aplikovat výsledky simulací do praxe. Kombinace světlých fasád, zelených ploch a moderních technologií zajistí nižší energetickou náročnost budov a přispěje k ochraně životního prostředí. Výsledky studie poslouží jako základ i pro další budoucí projekty Panattoni, které i nadále budou klást důraz na environmentální odpovědnost a kvalitu života v přilehlých oblastech.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů