8 tipů, co dělat, když čekáte na ideální investici
Čekání na ideální příležitost k investování není vůbec na škodu. Tento čas
můžete efektivně využít - nejen k vylepšení své strategie, ale třeba i ke
zhodnocení neinvestovaných prostředků. Přinášíme vám 8 praktických tipů, díky
kterým můžete čekání proměnit ve výhodu.
Čekání na ideální příležitost k investování není vůbec na škodu. Tento čas můžete efektivně využít - nejen k vylepšení své strategie, ale třeba i ke zhodnocení neinvestovaných prostředků. Přinášíme vám 8 praktických tipů, díky kterým můžete čekání proměnit ve výhodu.
1. Vzdělávejte se
Tou nejlepší věcí, co můžete v mezičase udělat, je vzdělávat se. Svět investic je rozmanitý a neustále se v něm něco děje. Můžete si obohatit svůj slovníček pojmů, sledovat tržní analýzy či třeba číst knihy o investování. Je dobré získat přehled o nových nástrojích a trendech. Spoustu vzdělávacího obsahu naleznete na XTB.com.
2. Přehodnoťte svou investiční strategii
Při investování se bez dobré strategie neobejdete. V průběhu času se ale mohou měnit vaše cíle i situace na trhu. Proto je dobré čas od času zkontrolovat, zda aktuální strategie stále odpovídá vašim cílům. Případně můžete plán přizpůsobit na základně aktuálních tržních podmínek nebo dle změny vaší finanční situace.
3. Diverzifikujte své portfolio
Zvážit můžete také přidání dalších typů aktiv. Ta mohou zvýšit stabilitu či potenciální výnosy. Můžete kombinovat akcie, dluhopisy, komodity, či třeba nemovitosti a fondy. Důležité je nespoléhat se na jednu oblast - ať už jde o přímo typ aktiva či sektor, na který je zaměřeno.
4. Analýza portfolia
Dalším souvisejícím krokem je analýza portfolia. Projděte si současné investice a zhodnoťte jejich výkon. Je dobré udržovat si přehled, ale nenechte se vyvést z míry případnými výkyvy.
5. Vytvořte seznam investičních příležitostí
Nemusíte rovnou měnit svůj investiční plán - ten by měl být předem pečlivě navržený a emocionální a nepromyšlené změny by mu mohly spíše uškodit. Můžete si ale předem sestavit seznam investičních příležitostí. Zaměřte se na analýzu trhu a hledejte potenciální investice, které odpovídají vašim kritériím. Připravte si také podmínky, za kterých do nich budete investovat - například cenovou hladinu.
6. Finanční rezerva
Před investováním byste měli mít dostatečnou finanční rezervu na nečekané výdaje. Pokud jste připravení, ale přesto váháte, do čeho investovat, můžete si dát více času na rozmyšlenou.
Peníze přitom nemusí jen tak ležet ladem. Prostředky můžete uložit například na platformu XTB - tento broker nabízí různé služby a jednou z nich je úročení neinvestovaných prostředků. Díky tomu nemusíte s investováním spěchat a každý měsíc dostanete úrok z neinvestovaných prostředků.
7. Připravte se na rizika
Ať už máte zainvestováno, nebo na první investici teprve čekáte, je důležité připravit se na rizika. Těm se totiž nevyhnete - nabízí se strategie, u kterých je riziko nižší, přesto ale zcela nemizí. Měli byste si předem rozmyslet, jakou máte toleranci k riziku a dle toho zvolit vhodný plán. Kromě toho si ale můžete také stanovit maximální částku, kterou jste ochotni investovat. Nebo můžete využít stop-loss příkaz, který bude chránit váš kapitál.
8. Sledujte situaci na trhu
,,Makroekonomické ukazatele (fundamenty) jsou data a hodnoty popisující důležité informace o stavu jednotlivých světových ekonomik a jsou zveřejňovány na denní bázi," uvádí XTB. U dlouhodobých investic nemusíte každodenně hlídat, co se zrovna na trhu děje.
V každém případě je ale dobré udržovat si přehled o faktorech, které mohou ovlivňovat vývoj trhu. Může jít o úrokové sazby, inflaci či geopolitickou situaci. Jde o komplexní téma, které vyžaduje dost času a znalostí. Ale tyto informace vám pomohou lépe načasovat investici.
I když zrovna čekáte na vhodnou investici, můžete čas využít ke svému prospěchu. Investujte ho do vzdělávání, zlepšete svou přípravu a optimalizujte stávající prostředky. Díky úročení neinvestovaných prostředků na tom nemusíte ztrácet.
Tento článek má pouze informativní charakter, neslouží jako investiční poradenství. Před investováním vždy zvažte rizika a pokud váháte, obraťte se na odborníky.
Zdroj obrázku: insta_photos / Stock.adobe.com
Sdílet článek na sociálních sítích