Úterý, 21. ledna 2025

Sedmá generace 6/2024: Slovensko!!!

Sedmá generace 6/2024: Slovensko!!!

Jak to vypadá na Slovensku? Mají se ženy bát spát samy v přírodě? Měla by být Kachovská přehrada znovu postavena? Jak moc nás trápí smog? Proč se Španělsko ocitlo pod vodou? Jak zobrazit klimatickou změnu? Můžeme se prosbírat blíže k přírodě? Lze vyšít odpor k diktatuře? Co přinesla Ji.hlava? Jaká byla dekáda Absyntu? Proč je klimasmutek jako kamínek v botě? Táhnou ženy za kratší konec provazu? Existuje stále otroctví? Pokračuje demokracie, jak by měla? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

Poslední letošní číslo věnujeme obtížné situaci na Slovensku. Lucia Szabová rekapituluje neblahé kroky v ochraně tamější přírody, klimatu a životního prostředí, v anketě nám na příklady špatné i dobré praxe odpovídá šest osobností, Adriána Henčeková připomíná ekopolitiku skončivší prezidentky Zuzany Čaputové, Zuzana Wienk v rozhovoru hodnotí stav slovenské společnosti i nezisku, Veronika Kicková osobitě přibližuje pozvolný nástup dezinfo scény, Kristýna Hájková sonduje životní podmínky romské menšiny, Ľuba Lacinová LGBT+ lidí a Ján Markoš to vše těšitelsky rámuje sedmi dobrými zprávami.
V Kurzu mediální sebeobrany se tentokrát Radovan Plášek věnuje složitému zobrazování klimatické změny. V Drobnohledu nejprve naše nová stážistka Daria Krechetova rozebírá otázku, jestli se má Ruskem zničená Kachovská přehrada znovu postavit, načež Kristýna Kousalíková zodpovídá jinou, a to proč Španělsko postihly tak ničivé povodně. Ester Dobiášová pak zprostředkuje zkušenosti žen, které samy přespávají v přírodě, Kristýna Čermáková reflektuje tíživou situaci s atmosférickým i vizuálním smogem, Klára Dubinová přibližuje, jaké vztahy navazujeme při sběru rostlin, a Miroslav Patrik se ohlíží za pětatřicátým výročím Listopadu.
V Kulturní zahradě jsme si pozvali k rozhovoru běloruskou umělkyni Rufinu Bazlovou, jež pomocí výšivek upozorňuje na zločiny i vězněné Lukašenkova režimu. Vyzpovídali jsme také majitele nakladatelství Absynt Juraje Koudelu a Filipa Ostrowského, kteří už deset let vydávají pozoruhodné reportážní knihy. Kristýna Kousalíková se probrala ekofilmy letošního festivalu Ji.hlava, v recenzích též přibližujeme knihy Klimasmutek a Pay Gap i film Pracovní síla. Letošní ročník 7.G pak uzavírá Bedřich Moldan, s nímž jsme probrali environmentální minulost, současnost i budoucnost.
I v tomto vydání najdete pravidelné sloupky a rubriky: (tentokrát ne až tak moc) pozitivní Terrapii, feministickou La Lupu, eko-publicistické Nedej se! či přehledy eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.
Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Floowie.com. Všechny informace o předplatném 7.G najdete TADY. Audioverze si můžete poslechnout TU. V příštích číslech se můžete těšit například na eko-fámy, ochranu zdejší přírody, alternativní ekonomiku, veřejné stravování, Sudety, seriály Kauzy a Zelený kruh nebo rozhovory Yvonnou Gaillyovou, Janem Hollanem nebo Hanou Korvasovou. Děkujeme vám za veškerou podporu!
Nepoměrně lepší rok příští vám přeje
redakce 7.G
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů