Neděle, 5. ledna 2025

Vyhláška o agrovoltaické výrobně elektřiny

Vyhláška o agrovoltaické výrobně elektřiny

425

VYHLÁŠKA

ze dne 17. prosince 2024

o agrovoltaické výrobně elektřiny

Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 22 odst. 3 zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění zákona č. 402/2010 Sb., zákona č. 64/2014 Sb., zákona č. 41/2015 Sb. a zákona č. 183/2024 Sb., k provedení § 8a odst. 1 tohoto zákona:

§ 1

Předmět úpravy

Tato vyhláška stanoví

a) druhy zemědělské kultury evidované podle zákona o zemědělství, které se mohou nacházet na zemědělské půdě, na které má být umístěna agrovoltaická výrobna elektřiny,

b) podmínky týkající se provedení agrovoltaické výrobny elektřiny,

c) podmínky týkající se zařízení, která jsou nezbytnou součástí záměru agrovoltaické výrobny elektřiny (dále jen ,,nezbytné zařízení"), a

d) podmínky následné rekultivace po ukončení provozu agrovoltaické výrobny elektřiny.

§ 2

Druhy zemědělské kultury

(1) Na zemědělské půdě, na které má být umístěna agrovoltaická výrobna elektřiny, se mohou nacházet pouze druhy zemědělské kultury vinice, chmelnice, ovocný sad, školka, plocha s kontejnery nebo plocha s lanýži splňující podmínky stanovené nařízením vlády upravujícím podrobnosti evidence využití půdy podle uživatelských vztahů1).

(2) Na zemědělské půdě, na které má být umístěna agrovoltaická výrobna elektřiny, se může nacházet také zemědělská kultura úhor, pokud je

a) nová zemědělská kultura podle odstavce 1 založena současně s realizací agrovoltaické výrobny elektřiny, to však pouze po dobu nejvýše 2 let od zaevidování informace v evidenci půdy podle zákona o zemědělství, že se na dílu půdního bloku nachází agrovoltaická výrobna elektřiny, nebo

b) zemědělská kultura podle odstavce 1 obnovována, to však pouze po dobu nejvýše 2 let ode dne provedení aktualizace evidence půdy na základě ohlášení uživatele podle § 3g odst. 1 písm. e) zákona o zemědělství.

§ 3

Podmínky pro agrovoltaickou výrobnu elektřiny

(1) Fotovoltaické moduly agrovoltaické výrobny elektřiny jsou technicky provedeny tak, že

a) umožňují zemědělsky obhospodařovat plochu nacházející se pod nimi (dále jen ,,horizontální agrovoltaická výrobna elektřiny"), nebo

b) neumožňují zemědělsky obhospodařovat plochu nacházející se pod nimi (dále jen ,,vertikální agrovoltaická výrobna elektřiny").

(2) Fotovoltaické moduly horizontální agrovoltaické výrobny elektřiny musí být umístěny ve výšce, která umožňuje zemědělské obhospodařování plochy pod nimi, a to vždy nejméně 210 cm nad povrchem zemědělské půdy. Plocha záměru, na které jsou nezbytná zařízení umístěna níže, než stanoví věta první, není plochou umožňující zemědělské obhospodařování (dále jen ,,zemědělsky využitelná plocha"). Zemědělsky využitelná plocha musí představovat nejméně 95 % celkové plochy záměru horizontální agrovoltaické výrobny elektřiny.

(3) Fotovoltaické moduly vertikální agrovoltaické výrobny elektřiny musí být umístěny v jedné nebo více řadách, které se střídají se zemědělsky využitelnou plochou. Podíl šíře rozestupů mezi řadami fotovoltaických modulů vertikální agrovoltaické výrobny elektřiny a maximální výšky těchto fotovoltaických modulů nesmí být menší než 3. Plocha do vzdálenosti 50 cm po stranách fotovoltaických modulů vertikální agrovoltaické výrobny elektřiny a plocha záměru, na které jsou umístěna nezbytná zařízení způsobem, který neumožňuje zemědělské obhospodařování plochy pod nimi, není zemědělsky využitelnou plochou. Zemědělsky využitelná plocha musí představovat nejméně 80 % celkové plochy záměru vertikální agrovoltaické výrobny elektřiny.

(4) Celková plocha záměru agrovoltaické výrobny elektřiny se určuje na základě dokumentace záměru podle stavebního zákona jako součet plochy ohraničené spojnicí mezi vnějšími hranami fotovoltaických modulů nacházejících se na vnějších stranách agrovoltaické výrobny elektřiny a dalších ploch, na kterých jsou umístěna nezbytná zařízení.

(5) V případě pohyblivých fotovoltaických modulů horizontální agrovoltaické výrobny elektřiny se výška nad povrchem zemědělské půdy určuje v jejich horizontální poloze. V případě pohyblivých fotovoltaických modulů vertikální agrovoltaické výrobny elektřiny se šíře rozestupů mezi jejich řadami a vzdálenost od fotovoltaického modulu určuje ve vertikální poloze fotovoltaických modulů.

§ 4

Nezbytná zařízení

(1) Instalace, provoz ani odstranění nezbytných zařízení nesmí vést k trvalému poškození fyzikálních, chemických nebo biologických vlastností zemědělské půdy.

(2) Fotovoltaické moduly a jejich nosné konstrukce lze umístit pouze na plochách, které jsou součástí dílu půdního bloku s druhem zemědělské kultury podle § 2 této vyhlášky.

(3) Nezbytná zařízení musí být spojena se zemí způsobem nevyžadujícím skrývku kulturních vrstev půdy. Není-li to možné, je třeba zvolit takový způsob spojení nezbytných zařízení se zemí, který omezuje skrývku kulturních vrstev půdy na míru nezbytně nutnou. Nezbytná zařízení, vyjma fotovoltaických modulů a jejich nosných konstrukcí, musí být umisťována přednostně na zemědělskou půdu méně kvalitní.

(4) Nezbytná zařízení musí být navržena a instalována tak, aby nepoškodila drenážní a závlahové systémy, které se nacházejí na ploše záměru.

§ 5

Plán rekultivace

(1) Provedení agrovoltaické výrobny elektřiny musí umožnit úplné odstranění všech zařízení po ukončení jejího provozu tak, aby mohla být zemědělská půda rekultivována v souladu se schváleným plánem rekultivace.

(2) Plán rekultivace obsahuje

a) popis rekultivace, který zahrnuje

1. informace o skrývce kulturních vrstev půdy, umístění dočasných deponií a jejich řádném ošetřování proti znehodnocování, pokud navrhovaný způsob řešení a použitá technologie záměru skrývku kulturních vrstev půdy odůvodňuje, a

2. cíl a způsob terénních úprav pozemků dotčených záměrem a souvisejícími akcemi, postup odstranění nezbytných zařízení a navrácení případné skrývky kulturních vrstev půdy,

b) uvedení cílového stavu pozemku,

c) časový postup rekultivace,

d) mapové podklady zpracované na snímku katastrální mapy v měřítku minimálně 1 : 5000 s vyznačením údajů podle písmene a) bodů 1 a 2 a písmen b) a c) a

e) rozpočet předpokládaných nákladů na provedení rekultivace.

(3) Po celou dobu provádění rekultivace vede oprávněný ze souhlasu se záměrem agrovoltaické výrobny elektřiny protokol, v němž zaznamenává použité postupy při rekultivaci, průběh a termíny rekultivačních prací.

§ 6

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2025.

Ministr životního prostředí:

Mgr. Hladík v. r.

Ministr zemědělství:

Mgr. Výborný v. r.

Poznámky pod čarou

1) Nařízení vlády č. 307/2014 Sb., o stanovení podrobností evidence využití půdy podle uživatelských vztahů, ve znění pozdějších předpisů.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů