Toxický odpad z katastrofy v Bhópálu byl po 40 letech převezen k likvidaci
Indické úřady oznámily, že dnes dokončily přesun toxického odpadu z Bhópálu do spalovny, kde bude během následujících tří až devíti měsíců zlikvidován. Bhópál, metropole státu Madhjapradéš, se stal 3. prosince 1984 dějištěm průmyslové katastrofy, když došlo k úniku plynu z továrny na pesticidy americké společnosti Union Carbide. Únik si tehdy vyžádal tisíce obětí, napsala agentura Reuters.
Čtyřicet let po katastrofě dorazilo 20 nepropustných kontejnerů obsahujících 337 tun toxického odpadu do spalovny v Pithampuru vzdáleném 230 kilometrů od Bhópálu. Přesun provázela přísná bezpečnostní opatření.
V roce 2015 proběhlo zkušební spálení deseti tun odpadu z Bhópálu a likvidace zbylých 337 tun má nyní podle místní vlády trvat tři až devět měsíců. Při zkušebním spalování odpadu měřila federální agentura pro kontrolu znečištění emise a zjistila, že nepřekračují povolené národní hodnoty. Podle úřadů je proces likvidace ekologicky bezpečný a bude proveden způsobem, který neohrozí životní prostředí ani místní ekosystém.
S tím ale nesouhlasí bhópálská aktivistka Račna Dhingraová. Podle ní bude pevný odpad po spalování zakopán na skládce. To může způsobit kontaminaci vody a další problémy pro životní prostředí. "Proč nikdo nepřiměl společnosti Union Carbide a Dow Chemical, (která nyní Union Carbide vlastní), aby se postaraly o likvidaci toxického odpadu v Bhópálu?" dodala Dhingraová.
Továrna v Bhópálu, postavená v roce 1969, byla vnímána jako symbol industrializace Indie a vytvořila tisíce pracovních míst. Zároveň vyráběla levné pesticidy pro miliony zemědělců.
Neštěstí se stalo v noci z 2. na 3. prosince 1984. Indická vláda uvádí, že bezprostředně po nehodě zahynulo na 3500 lidí a v následujících letech více než 15.000. Aktivisté mluví až o 25.000 mrtvých. Kolem půl milionu osob v důsledku katastrofy postihly zdravotní problémy.