Úterý, 14. ledna 2025

Množství odpadu v Pardubickém kraji od roku 2017 do roku 2023 rostlo

Množství odpadu v Pardubickém kraji od roku 2017 do roku 2023 rostlo

Celkové množství odpadu vyprodukovaného v Pardubickém kraji od roku 2017 do roku 2023 trvale rostlo. Z 1,458.061 tun se během šesti let zvýšilo na 2,255.394 tun, tedy o téměř 55 procent, zjistila ČTK z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Komunálního odpadu za tutéž dobu přibylo jen mírně.

Celkové množství odpadu se postupně zvyšovalo každý rok. Obdobný trend zaznamenaly i některé další regiony, byly však i četné výjimky. Například v Jihočeském, Plzeňském, Ústeckém, Olomouckém a na Vysočině a v Praze se mezi lety 2017 a 2023 celkové množství odpadu snížilo nebo prakticky stagnovalo. Při přepočtu na obyvatele bylo v roce 2023 nejmenší množství odpadu v Libereckém kraji, v Pardubickém druhé nejvyšší za Jihomoravským krajem.

Komunálního odpadu zahrnujícího směsný i vytříděný odpad z domácností, obchodů, malých podniků, kancelářských budov a institucí a z vybraných komunálních služeb se v roce 2017 v Pardubickém kraji svezlo 248.711 tun. Jeho množství postupně rostlo až do roku 2021, kdy dosáhlo 284.962 tun, od té doby klesalo na 257.697 tun v roce 2023. V dalších regionech byly trendy různé, rostoucí i klesající, celkově se množství komunálního odpadu v České republice zvýšilo z 5,176.698 tun v roce 2017 na 5,406,296 v roce 2023. Na jednoho obyvatele v Pardubickém kraji připadalo předloni 486 kilogramů, což bylo pod celostátním průměrem. Nejméně odpadu na hlavu bylo v Karlovarském kraji, nejvíce ve středních Čechách.

V roce 2030 by se mělo v Česku skládkovat maximálně deset procent odpadu, a to pouze nevyužitelného. Města se na tuto situaci připravují, například Chrudim rozšiřuje systém třídění plastů a papíru, domácnosti v městských částech s rodinnými domy na ně zdarma získají sběrné nádoby. Budou se vyvážet každý měsíc, naopak směsný odpad se bude svážet méně často. Radnice také připravuje projekt velkého separačního dvora v průmyslové zóně Západ. "Bude tam i překládací stanice, kde se bude zbytkový odpad po důkladném vytřídění ukládat do kompresních kontejnerů a v nich převážet do spalovny, například v Liberci nebo Brně. Podporujeme i vznik zařízení pro energetické využití odpadu v Opatovicích nad Labem." řekl ČTK radní Aleš Nunvář (Piráti).

Komunální odpad nezahrnuje odpad z výroby, zemědělství, lesnictví, rybolovu, septiků a čistíren odpadních vod. Nepatří do něj ani vozidla s ukončenou životností nebo stavební a demoliční odpad.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů