Konference Vodárenská infrastruktura 2025
Letošní ročník tradiční konferenční události v podání VIDAKON se konal 16.1.2025
v Praze v hotelu Olympic.
Letošní ročník tradiční konferenční události v podání VIDAKON se konal 16.1.2025 v Praze v hotelu Olympic.
Redakce EnviWeb.cz přináší pár poznámek z celé akce.
Moderace se zhostil RNDr. Pavel Policar MSc., předseda představenstva VAK Havlíčkův Brod a.s., který provázel účastníky celým konferenčním dnem. Prvním příspěvkem obohatila účastníky Mgr. Michaela Vojtěchovská Šrámková, Ph.D. ze Sdružení vodovodů a kanalizací ČR, z.s. Řeč byla zejména o revizi evropské Směrnice o čištění městských odpadních vod. Co nás teď čeká? Je nutno napsat nové legislativní parametry v rámci české legislativy. Změn totiž zavádí Směrnice spoustu. Dopad bude jak do hlavního vodního zákona, tak též do prováděcích právních předpisů nebo též do ceny vodného a stočného. Dále byla řeč o aktivitách SOVAK v rámci nejenom implementace této směrnice do podmínek ČR, ale taktéž o spolupráci odborných subjektů i státní správy v oblasti vodárenství.
Jaké jsou legislativní změny a regulace v oboru VAK? O tom hovořil Ing. Aleš Kendlík, vrchní ředitel sekce vodního hospodářství Ministerstva zemědělství ČR. MZe již v r. 2024 zahájilo přípravu na implementaci Směrnice UWWTD. Národní program provádění směrnice - bude obsahovat vytvoření (aktualizaci) seznamu aglomerací vč. mapového podkladu, posouzení stavu aglomerací, zjištění výchozího stavu (cca 750 nových aglomerací, 649 stávajících) a návrh legislativních úprav. K zásadnímu termínu patří - do 1. 1. 2027 legislativní transpozice směrnice do národní legislativy. Novela vyhl. č. 428/2001 Sb. vyšla již v r. 2024 s účinností od 1. 1. 2025. Ke změnám patří - odstranění duplicit; upřesnění postupů při dílčích aktualizacích Plánů rozvoje vodovodů a kanalizací krajů; povinnost provozovatele zveřejnit na internetových stránkách informace pro možné odběratele a stávající odběratele (informační povinnost); povinnost vlastníka, případně provozovatele informovat odběratele prostřednictvím vyúčtování nebo elektronické aplikace přístupné způsobem umožňující dálkový přístup o vodném a stočném. Odloženou účinnost (od 1. 1. 2026) - stanovení dalších podmínek pro zpracování a realizaci Plánu financování obnovy VAK; změny mapové části PRVKUK; vyplňování formuláře povolení k provozování v informačním systému VAK; další povinnost provozovatele zveřejňovat na internetových stránkách aktuální informace z vybraných údajů majetkové a provozní evidence.
O cenové politice a jeho revizi cenové regulace pro příští regulační období hovořil Mgr. Jan Klouček z Ministerstva financí. Co nás bude čekat v příštím regulačním období? Aktuálně probíhá mezirezortní spolupráce a diskuse, přiměřená legisvakanční lhůta, pravděpodobné legislativní změny (zákon o VAK) a navazující prováděcí vyhlášky. K oblastem revize cenové regulace patří:
- rozdělení přiměřeného zisku na zisk vázaný a zisk nevázaný;
- úprava evidence tvorby a čerpání prostředků financování obnovy infrastruktury majetku;
- legislativní ukotvení ocenění infrastrukturního majetku;
- narovnání zpoplatnění surové vody - ceny povrchové vody, poplatky za podzemní vody
- zvýšení pevné složky při uplatňování dvousložkové formy vodného a stočného
- úprava hodnocení ekonomické oprávněnosti nájemného
Ing. Jan Kříž, vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí, MŽP představil financování a dotační podporu pro vodárenství. Z důvodu vyčerpání alokace pro podporu vodohospodářských projektů z prostředků SFŽP byla vytvořena možnosti podpory z NFŽP. Aktuálně se připravuje výzva na domácí čistírny odpadních vod (zveřejnění 1. polovina r. 2025) - pro rok 2025 je to vše.
Autor: Lukáš Žaludek
Sdílet článek na sociálních sítích