Pondělí, 27. ledna 2025

Vídeň otevřela první cykloulici v nizozemském stylu

Vídeň otevřela první cykloulici v nizozemském stylu

Vídeň na konci loňského roku dokončila svou první cykloulici inspirovanou nizozemským vzorem. Projekt přinesl na ulici Argentinierstraße bezpečné sdílení vozovky mezi cyklisty, auty i pěšími, zároveň vylepšil veřejný prostor díky nové zeleni a prvkům pro ochlazování okolí.

Rakouská metropole dosáhla koncem loňského roku významného milníku ve své strategii intenzivního rozvoje cyklistické infrastruktury. Po roční výstavbě dokončila 1,3 km dlouhou cykloulici Argentinierstraße inspirovanou nizozemským konceptem cyklistické dopravy. Tento ambiciózní projekt, který je součástí 9 km dlouhé jižní cyklomagistrály spojující centrum Vídně s Dolním Rakouskem, s sebou přináší nejen moderní cyklistickou infrastrukturu, ale také výrazně zkvalitňuje okolní veřejný prostor.
,,Argentinierstraße je důležitou dopravní tepnou pro cyklisty, její infrastruktura už ale neodpovídala současným požadavkům. Přizvali jsme proto odborníky z Nizozemska a realizovali zde ve Vídni první cykloulici podle nizozemského vzoru, kterou v Rakousku nastavujeme zcela nové standardy a která již nyní budí velkou pozornost doma i v zahraničí," říká městská radní pro mobilitu a plánování Ulli Sima.
Vídeňská Argentinská ulice prošla komplexní proměnou. Město odstranilo celkem 2 800 m? asfaltu, vysadilo 70 nových stromů a téměř 100 zelených záhonů. Nové širší chodníky, vylepšené přechody a jasné oddělení pěších a cyklistických tras zvýšily bezpečnost a pohodlí všech účastníků dopravy. Součástí přestavby je i asi 100 míst k posezení nebo různé inovace, které mají přispět k ochlazení čtvrti v horkých měsících, jako vodní prvky, mlžící systémy či pítka.
Přestavba probíhala v úzké spolupráci s místními obyvateli. Do participačního procesu se v roce 2022 zapojilo 2 500 lidí, přičemž jejichž připomínky zásadně formovaly finální podobu návrhu. Obyvatelé žádali více zeleně, klidnější dopravu či bezpečné cesty pro cyklisty a pěší a městu se podařilo těmto požadavkům vyhovět.
Jak cykloulice v nizozemském stylu prakticky funguje? Hlavní novinkou je sdílený prostor pro cyklisty a auta na vozovce s jasně červeným povrchem. Přednost zde mají cyklisté, kteří mohou jezdit v obou směrech, vedle sebe a nesmí být nijak omezováni ani ohrožováni. Ke zklidnění dopravy přispívá i omezení tranzitní dopravy, jednosměrný provoz motorových vozidel nebo maximální povolená rychlost 30 km/h pro všechny.
Projekt je součástí širší vídeňské iniciativy, tzv. ofenzivy cyklostezek. Jen v roce 2023 investovala radnice rekordních 35 milionů eur do jejich výstavby, přičemž celkový rozpočet na rozvoj cyklistické infrastruktury do roku 2025 činí nejméně 100 milionů eur. Potěšujícím výsledkem je rostoucí popularita cyklistiky u obyvatel rakouské metropole. Podíl cest uskutečněných na kole vzrostl podle údajů z roku 2023 na 10 % oproti 7 % v roce 2019.
Další informace
Fotografie
Cykloulice Argentinierstraße ?Stadt Wien/Christian Fürthner
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů