Pozitivní seznamy zvířat: začátek konce chovatelství?
Evropská unie zvažuje významné omezení chovu divokých zvířat soukromými subjekty, a to zavedením seznamu druhů, které by bylo povoleno chovat. Tento krok má za cíl ochranu přírodních populací, boj proti nelegálnímu obchodu s živými jedinci, zabránění šíření nepůvodních druhů do přírody, snížení rizika přenosu infekčních nemocí a zamezení situací, ve kterých dochází k týrání zvířat.
Jindřich Novák, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí, se na přednášce z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie pořádaného Zoologickou zahradou a botanickým parkem Ostrava vyjádřil k probíhající konzultaci týkající se studie proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu druhů, kterou organizuje italská agentura RPA Europe. Tato agentura již oslovila svými dotazníky různé instituce a chovatelské organizace, včetně ČIŽP.
,,Ochranu zvířat podporujeme, k zajištění uvedených potřeb však dle našeho názoru postačuje důsledné dodržování stávající legislativy na evropské úrovni, případně její zpřísnění spočívající např. v zákazech chovu určitých druhů či úpravách podmínek pro jejich držení na úrovni národní. Dotazníkové šetření nepovažujeme za dostatečně objektivní, jelikož zohledňuje převážně zkušenosti ze zemí, kde chovatelství nepředstavuje významný socioekonomický fenomén," uvedl Jindřich Novák s tím, že zavedení pozitivních seznamů by mohlo mít v České republice zásadní dopad nejen na zájmové chovatelství, ale i na související ekonomické aktivity.
Podrobnější informace o této problematice a příklady z praxe přináší záznam přednášky Jindřicha Nováka ZDE
Zdroj: ČIŽP