Pátek, 7. února 2025

Evropská komise chce zlepšit pravidla pro dovoz zboží z online platforem. Na problém upozornila Česká republika

Evropská komise chce zlepšit pravidla pro dovoz zboží z online platforem. Na problém upozornila Česká republika

Do Evropské unie denně míří miliony balíčků se zbožím, doprovázené tunami obalů, které se stanou odpadem. Zatímco evropští výrobci nebo dovozci přispívají na jejich budoucí zpracování, zahraniční on-line platformy to často nedělají. Evropská komise chce proto omezit negativní dopady mimo jiné zpřísněním cel nebo lepšími celními kontrolami. Žádá dodržování unijních norem, placení daní i cel a rovné podmínky pro spotřebitele, které se týkají např. reklamace. Tato opatření jsou součástí sdělení o elektronickém obchodu. Na to, že nekontrolovaný dovoz zboží z online platforem a nedodržování pravidel značně zatěžuje evropské odpadové hospodářství, upozornil na prosincové Radě EU ministr životního prostředí Petr Hladík.

,,Nakoupit na internetu je jednoduché, a proto přes on-line tržiště proudí do Evropské unie čím dál víc zboží, a spolu s ním ohromné množství obalů. Podle výpočtu společnosti EKO-KOM představuje průměrná zásilka přibližně 80 g obalů. Takových balíčků proudí jen do ČR desítky milionů kusů. České společnosti tak financují sběr a recyklaci za ty zahraniční, především čínské, které na likvidaci obalů nijak nepřispívají. On-line platformy mimo EU, jako jsou například čínská tržiště Temu, Shein, AliExpress a další, neplní stejné požadavky jako domácí prodejci. Proto především vítám snahu o zrušení osvobození od cla pro balíky v hodnotě nižší než 150 EUR a posílení kapacit pro kontroly," komentuje ministr životního prostředí Petr Hladík.

TIP: Kam s krabicemi od zásilek, resp. kde je znovu použijí, poradí spolehlivě aplikace KAMsNIM.cz

Téma, jak zajistit stejné podmínky i plnění povinností pro zahraniční i evropské výrobce a jak ochránit spotřebitele, otevřel ministr Hladík loni v prosinci na Radě pro životní prostředí. Iniciativa ČR získala podporu napříč celou EU, přidalo se například Slovensko, Dánsko a dva největší státy EU Německo a Francie.

V loňském roce vstoupilo na trh EU přibližně 4,6 miliardy zásilek v hodnotě nepřesahující 150 EUR, což odpovídá 12 milionům balíků denně. To je dvakrát více než v roce 2023 a třikrát více než v roce 2022. U mnoha z těchto výrobků bylo zjištěno, že nejsou v souladu s evropskými právními předpisy.

,,Musíme také ochránit spotřebitele a zamezit klamání zákazníka. Potřebujeme, aby každý zákazník věděl, že kupuje bezpečný výrobek bez toxických látek, který je možné řádně reklamovat. To se nyní neděje. Vedle toho rostou investice členských států na nakládání s těmito výrobky, až se z nich na území EU stanou odpady. Jenom v České republice je to ročně 100 milionů korun, o které přicházíme při neplacení recyklačního poplatku za obaly ze strany online tržišť," dodává ministr.

Přísnější cla a více celních kontrol

Evropská komise chce využít především už existující nástroje a řádné prosazování právních předpisů EU. Celní reforma by měla umožnit rychlé zavádění nových pravidel a zajistit rovné podmínky v oblasti elektronického obchodu. Patří mezi ně i zrušení osvobození od cla pro balíky v hodnotě nižší než 150 EUR. Zlepšit a koordinovat se mají celní kontroly a dohled nad trhem, stejně jako v oblasti bezpečnosti výrobků. Zlepšit se má i ochrana spotřebitelů na on-line tržištích a využívání digitálních nástrojů, které budou dohlížet na prostředí elektronického obchodu prostřednictvím digitálního pasu výrobku a nových nástrojů umělé inteligence pro odhalování potenciálně nevyhovujících výrobků. Stejně tak i ochrana životního prostředí, včetně přijetí prvního akčního plánu týkajícího se nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků, a výzva k urychlenému přijetí cílené změny rámcové směrnice o odpadech.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů