Ocenění za šetrné hospodaření a přínos pro českou krajinu získalo šest farem
Ocenění za šetrné hospodaření v krajině a pozitivní vliv na životní prostředí dnes získalo šest farem, z toho tři si odnesly zlatou medaili a tři stříbrnou. Ocenění je součástí programu Pestrá krajina, který organizuje Asociace soukromého zemědělství (ASZ). Oceněné farmy vytvářejí podle předsedy hodnotitelské komise Daniela Pitka mimořádný přínos pro českou krajinu. Řekl to na konferenci v Praze.
Za pestrou krajinu ve svém hospodářství získal zlatou medaili Ondřej Zatloukal z farmy Grunt Velký Újezd na Olomoucku. Porota ocenila to, že farma navrací ovocné dřeviny do krajiny nebo pěstuje meziplodiny, které vytváří přirozené prostředí pro spoustu živočichů.
Mezi oceněnými je i Biofarma Belina z Karlovarska. Na zhruba 40 hektarech tam chovají krávy a ovce, provozují mlékárnu a své produkty prodávají ze dvora. Zároveň vybudovali několik tůní a naučnou stezku.
Porota za šetrné hospodaření v souladu s místní přírodou, které napomáhá vytvářet pestrou krajinu, ocenila také Farmu Velíkových z Plzeňska. Farma má stádo ekologicky chovaných ovcí a koz, na okrajích pozemků vysazují Velíkovi ovocné i lesní dřeviny a v malé sýrárně vyrábí sýry.
Farma Michal Sedláček na úpatí Nízkého Jeseníku získala za tvorbu krajinných prvků stříbrnou medaili. Podle majitele farmy vysadili v okolí farmy přes 1000 stromů, zároveň se zabývají pastevním chovem skotu a ovcí nebo pěstováním brambor.
Stříbrnou medaili získal netradičně i komunitní spolek ZAzemí, který od roku 2014 vysadil v krajině Českého ráje téměř 1200 stromů, dále pěstuje byliny i zeleninu a přebytky prodává v samoobslužných stáncích v regionu.
Poslední stříbrnou medaili si odnesl podnik Ječmínkovy sady nedaleko Čáslavi, podle poroty má činnost podniku zásadní vliv na ráz a charakter krajiny. Podnik vytvořil vhodné prostředí pro živočichy žijící v místní suché krajině a zakládá menší vodní plochy důležité pro napájení v období sucha.
Na stavbu krajinných prvků mohou zemědělci čerpat dotace, na menší prvky je vyčleněno od 10.000 do pěti milionů korun, větší projekty mohou získat více peněz. Od letošního roku funguje i dotace na údržbu krajinných prvků.
Asociace dnes na konferenci opětovně vyzvala k zastropování dotací pro velké zemědělské podniky. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyjádřil malým farmářům podporu, podotkl ale, že velké podniky mají nástroje, jak prosazovat své zájmy, a nebude podle něj lehké změny dosáhnout. Zároveň chce vyslyšet i druhou stranu a rozhodnout ohledně stanovení maximální výše dotací spravedlivě. "Naším úkolem je hledat dohodu, a ne lidi rozdělovat," řekl.
Jednoznačně pro zastropování je předseda zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09). Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že téma je na stole a je připravený vést debatu, upozornil ale na současnou politickou scénu, ve které je složité prosadit zákony. Výborný už dříve uvedl, že Evropa nebude mít další peníze do zemědělství, a bude proto nutné přistoupit k určité míře degresivního zastropování, kdy sazba bude krácena s rostoucí výměrou, či redistribucí.