Pět členů hnutí Poslední generace čelí v Německu obžalobě ze zločinného spolčení
Pět členů někdejšího ekologického hnutí Poslední generace čelí obžalobě z vytvoření zločinného spolčení. Vzneslo ji generální státní zastupitelství v Mnichově, informovala dnes agentura DPA. Podle hnutí, které loni změnilo své jméno na Nová generace, je obžaloba útokem na občanskou společnost jako pilíř demokracie.
Obžalobu prokurátoři vznesli v návaznosti na razii z května 2023, při které 150 policistů prohledalo 15 objektů po celém Německu. Zátah proti ekologickým aktivistům, který vedla Bavorská centrála pro boj s extremismem a terorismem, si tehdy vysloužil ostrou kritiku. Ministr hospodářství a klimatu ze strany Zelených Robert Habeck jej označil za "naprosto absurdní". Bavorští kriminalisté tehdy při vyšetřování odposlouchávali také telefon Poslední generace, který byl vedený jako kontakt pro novináře. To vyvolalo kritiku novinářských svazů. Bavorské soudy ale nakonec razii i odposlechy označily za právně přijatelné.
Podobnou žalobu jako nyní v Bavorsku vznesli prokurátoři vůči členům ekologického hnutí také v Braniborsku. Týkala se například útoků na rafinerii PCK ve Schwedtu u polských hranic, na letiště Berlín-Braniborsko či v muzeu Barberini v Postupimi v letech 2022 a 2023. Zda bude v tomto případě nařízeno soudní líčení, není zatím jasné.
V případě odsouzení za zločinné spolčení by obžalovaným hrozilo až pět, ve výjimečném případě až deset let vězení.
Stoupenci Poslední generace se často kontroverzními protesty snažili upozorňovat na to, že vlády nedodržují klimatické závazky, a požadovali důslednou ochranu proti změnám klimatu. Blokovali důležité silniční tahy nebo se lepili k letištním plochám. Jindy se pozornost ke svým akcím snaží přitáhnout využitím známých památek nebo uměleckých děl. Loni oznámili, že změnili jméno a budou hledat nové způsoby, jak připoutat ke klimatickým změnám pozornost veřejnosti.
Jaromír Mrhal