Liberecký kraj pomáhá udržitelnému rozvoji, zájemci mohou žádat o finanční podporu projektů
,,Naším cílem je podpořit konkrétní projekty, které uvedou principy udržitelného rozvoje do praxe - tedy do našich měst, obcí, mikroregionů, místních akčních skupin, neziskových organizací a mezi podnikatele v Libereckém kraji. Důležité je pro nás také aktivní zapojení veřejnosti do plánování rozvoje regionu," uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.
Místní Agenda 21 představuje program konkrétních obcí, měst, regionů, který zavádí do praxe principy trvale udržitelného rozvoje při zohledňování místních specifik. Představuje proces, v němž je potřeba spolupráce veřejné správy s různými složkami místní společnosti - neziskovými organizacemi a spolky, podnikateli, provozovateli služeb, či třeba školskými zařízeními, zdravotnickými institucemi a řadou dalších subjektů včetně lidí samotných.
Tento přístup lze obrazně přirovnat k celostní medicíně. Aby byl člověk skutečně zdravý, je potřeba vnímat tělo jako celek, kde vše souvisí se vším. Stejně tak obec, město - ale i stát či celý svět - tvoří jeden vzájemně propojený organismus, který celostní přístup potřebuje. Tu nabízí právě místní Agenda 21.
V dotačním programu jsou podporovány tři hlavní typy aktivit:
- Vzdělávací a osvětové akce - například kampaně zaměřené na udržitelný rozvoj či podporu zdraví
- Podpora transparentnosti a zapojování veřejnosti včetně zavádění nástrojů podporujících transparentnost veřejné správy (např. rozklikávací rozpočty, mobilní aplikace pro komunikaci s veřejností, přímé přenosy jednání zastupitelstva, nástroje pro transparentnost veřejných zakázek, participativní rozpočty)
- Strategické plánování, tedy tvorba a aktualizace strategických rozvojových dokumentů s aktivním zapojením veřejnosti.
Podklady k podání žádostí včetně detailních informací a kontaktů na pracovníky poskytující konzultace jsou k dispozici na webu kraje v sekci Regionální rozvoj | Dotace