Využití biomasy k výrobě elektřiny a tepla provázejí podvody v podobě zneužívání takzvaných zelených bonusů od státu. Někteří majitelé spaloven inkasují neoprávněně statisíce korun za využití biomasy, místo ní ale spalují například pneumatiky nebo komunální odpad. Napsal to týdeník Euro v čísle, které vyjde v pondělí.
Euro: Spalování biomasy provázejí podvody s dotacemi
Stát teplárnám a kotelnám vyplácí podporu na základě proplacených faktur například za štěpku nebo slámu. Faktury však často bývají falešné, neboť podnikatelé se dohodnou na vyfakturování vyššího než odebraného množství.
"Když mu slevím cenu o třetinu, proplatí fakturu na dvojnásobné množství dřevní štěpky. Výdělky z lesa jsou malé, tak jsem souhlasil," popsal Euru princip podvodů majitel lesa ze západních Čech.
Biomasa - nebiomasa
"Nedávno jsme koupili menší kotelnu na biomasu. Když nám tam z nedalekého zemědělského družstva přivezli kromě slámy a dalších rostlinných zbytků i tatrovku pneumatik, docela jsme se divili. Tvrdili, že se s bývalým majitelem dohodli na jejich spalování," řekl týdeníku jiný nejmenovaný podnikatel.
Novela zákona zabrání podvodům
Podle mluvčího elektrárenské společnosti ČEZ Ladislava Kříže se mezi energetiky o podvodech mluví, ale bez důkazů a konkrétních údajů. "Ale jakýkoliv zásah do trhu toto sebou přináší, to je bohužel skoro zákonitost. Tak jako ve Španělsku vyráběly solární elektrárny i v noci, tak se může stát, že se vyrobí tolik elektřiny s biomasy, kolik ani v celé Evropě není stromů," podotkl Kříž.
Podvodům má zamezit novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, kterou vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s resortem životního prostředí. Novela počítá se zrušením podpory pro zdroje, které z biomasy vyrábějí pouze elektřinu či ji spalují spolu s nějakým jiným palivem, třeba uhlím. Platit by ale měla až od roku 2015.