Nanočástice zde byly odnepaměti, a to jako důsledek některých přírodních procesů (vulkanická činnost) nebo antropogenní činnosti (používání ohně). Proč se tedy znepokojovat?
Budeme zkoumat vliv nanomateriálů na lidské zdraví?
Co jsou nanomateriály?
Nanomateriály nazýváme souhrnně objekty různých tvarů (kulovité, trubkovité, vlákna) a chemického složení (uhlík, kovy, oxidy kovů, polymery), jejichž jeden rozměr je menší než 100 nanometrů. Z hlediska původu rozlišujeme dvě základní kategorie těchto materiálů:
- nanomateriály úmyslně vyráběné s cílem konkrétního využití v nejrozmanitějších aplikacích souhrnně nazývaných nanotechnologie;
- nanočástice vznikající jako nechtěný vedlejší produkt při nejrůznějších spalovacích a dalších fyzikálních či chemických procesech.
Potřebujeme nanotoxikologii jako nový podobor toxikologie?
Problém je především v mimořádně rychlém růstu použití nejrůznějších nanomateriálů v řadě oborů počínaje mikroelektronikou přes potravinářský, textilní a automobilový průmysl, výrobu sportovních potřeb a kosmetiky, ve stavebnictví a konče aplikacemi v biomedicíně a farmakologii. Tento rychlý technologický pokrok vede jednak k možné profesionální expozici osob při výrobních procesech používajících nanomateriály, jednak k nekontrolovanému uvádění nanotechnologií do životního prostředí, které může vést k nežádoucí expozici běžné populace. Dalším problémem je, že dosud platné bezpečnostní standardy vycházejí z limitních hodnot pro látky, z nichž se nanomateriály skládají, avšak neberou v úvahu experimentálně ověřený fakt, že na rozdíl od větších částic mohou nanočástice v lidském těle pronikat do řady orgánů a tkání a vyvolávat tam nežádoucí toxické účinky.
Dále na:http://www.vesmir.cz/clanek/je-nutne-studovat-mozna-rizika-nanomaterialu-pro-lidske-zdravi
ZDROJ: www.vesmir.cz