Použitých olejů z domácností se lidé často zbavují tím, že je vylijí do kanalizace. Není to však dobrý nápad. Po ochlazení oleje vznikají v kanalizaci nánosy, které brání volnému průtoku vody a způsobují i velké potíže čistírnám odpadních vod.
Už došlo také na použitý olej z fritovacích hrnců
Jak potvrzuje Jitka Kramářová, mluvčí společnosti ČEVAK, tuky ucpávají kanalizační čerpadla, obalují sondy a zastavují je. >>Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, a vznikají tak mastné kyseliny, kvůli nimž více korodují stěny potrubí.<< Například loni o Vánocích přiteklo na ČOV v Českých Budějovicích podle odhadů provozovatele kolem devíti tun olejů, přičemž lze se předpokládat, že cestou se v kanalizaci zachytily nejméně dvě třetiny tohoto množství,<< dodává mluvčí společnosti, která se na jihu Čech zabývá provozováním vodovodních a kanalizačních sítí, čištěním odpadních vod, výrobou pitné vody, tlakovým čištěním kanalizace apod.
VÍCE MOŽNOSTÍ PRO SBĚR
Většina sběrných dvorů sice použité jedlé oleje odebírá, ale obecně se tomuto druhu sběru příliš nedaří. Na sídlištích Vltava a Máj v Českých Budějovicích by se však tento stav měl brzy zlepšit. Společnost Eko-PF tam totiž umístila zvláštní kontejnery, do nichž mohou lidé vyhazovat použitý potravinářský olej. >>Pilotnímu projektu předchází osvětová kampaň, která zahrnuje letáčky do poštovních schránek, označení míst letáky a články v radničních novinách,<< vysvětluje Dušan Brodský, obchodní manažer společnosti Eko-PF. >>Celá akce je plně v režii naší firmy, obci dokonce přispíváme z výtěžku oleje.<<
Použité kuchyňské tuky se do kontejnerů vyhazují v uzavřených obalech, nejlépe v PET lahvích, které jsou dostupné v každé domácnosti. Tuky, které společnost Eko-PF získává ze sběrných kontejnerů, předává další specializované firmě ke zpracování. Oleje se čistí a používají například jako přídavek do biopaliv. Jejich odběratel ke zpracování však musí být >>oprávněnou osobou<<, což omezuje jejich používání například v bioplynových stanicích. >>Kapacity pro zpracování vysbíraných olejů jsou dostatečné,<< konstatuje Dušan Brodský. >>Zatím je využíváme zhruba z jedné pětiny.<<
SPOLUPRÁCE S MĚSTEM
Kontejnery se vyprazdňují zhruba jednou za měsíc. Při sběru je obec původcem odpadu a společnost EKO-PF je jejím partnerem při likvidaci odpadů podle zákona o odpadech.
>>S majetkovým odborem města jsme se domluvili na součinnosti pro kontrolu celého projektu. S obcí se také vzájemně informujeme. Obec nám sděluje, jaké případné problémy v tomto sběru ještě vidí, i to, jak jej její obyvatelé přijímají. Od nás zase obci putují informace o množství sebraných olejů, případně o přítomnosti znečištění v kontejnerech,<< vysvětluje Dušan Brodský.
ODEZVA NA FACEBOOKU PROJEKTU PŘEJE
Reakce obyvatel jsou zatím velmi pozitivní, aspoň podle Facebooku města České Budějovice. Monika Kolafová na něm tvrdí: >>Super! Teď ještě bioodpad a jsem nejspokojenější třídič.<< Jiný účastník, Martin Maťha, však upozorňuje: >>Pokud ty kontejnery nebudou u každého kontejneřiště s tříděným odpadem, tak na to zbytek lidí bude kašlat. Pochybuji, že někdo poponese olej někam daleko mimo okolí domu.<<
Umístění osmi popelnic v Českých Budějovicích je pilotním projektem. Na konci letošního roku jej město vyhodnotí a rozhodne, zda nádob přibude. Sběry olejů již fungují například ve Vimperku nebo Prachaticích a postupně se rozšiřují i do menších obcí.