Svátek designérů obsadí šedesát pražských míst. Festival zaměstnal i Hnutí Duha a spojí město s přírodou.
Designblok
Do jaké míry lze sloučit město s přírodou? Třináctý ročník festivalu Designblok má za téma ekologii. Přehlídka složená z 220 prezentací nábytkových, módních a doplňkových značek, které dávají důraz na kvalitní design, začíná zítra zhruba na šedesáti místech Prahy a potrvá do neděle.
V hlavním městě se představí také několik designérských celebrit v čele s britským duem Barber Osgerby. Vůbec poprvé Designblok nabídne i Dreft Fashion Week, který by měl splňovat mezinárodní standard módních festivalů.
Na svátek designu se přichystaly rovněž výstavní instituce a školy, které se postaraly o doprovodný program.
Nelekejte se rozměrů
Festival, který loni navštívilo osmatřicet tisíc diváků, má letos dvě superstudia. Loňskou budovu bývalých Elektrických závodů v Holešovicích vystřídá kancelářská budova Futurama v Karlíně, kde na ploše sedm a půl tisíce metrů čtverečních bude vystaven především interiérový design.
Druhé superstudio bude sídlit ve Šporkovském paláci v Hybernské ulici, který pro expozici módy či šperku zapůjčily České dráhy. Rovněž tady budou k dispozici rozsáhlé prostory, více než šest tisíc metrů čtverečních.
"Nelekejte se těch rozměrů. Také letos jsme přísně vybírali, koho do superstudií pustíme. Je ale dobře, že výrobců, kteří spolupracují s dobrými designéry, přibývá," říká za organizátory Jiří Macek.
Neaktivistická ekologie
Šporkovský palác bude také adresou ekologicky zaměřené výstavy Velký atlas světa, jejíž koncepce vychází z dokumentů Organizace spojených národů a na které pořadatelé spolupracovali s Hnutím Duha.
Nejde však o aktivistickou přehlídku. "Nebudou tam žádné nápisy 'šetřete vodu' nebo 'nejezděte autem'. Téma bude přítomné čistě filozoficky," říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski a dává příklad jednoho exponátu: Váza váz Maxima Velčovského, kterou tvoří otisky dekorů starých nádob na květiny.
"To, co vymýšlíme, je možné jen díky zkušenostem generací před námi. My v podstatě neděláme nic jiného, než že opakujeme tu samou věc v jiném kontextu. V kontextu technologie, doby, místa," představil Velčovský svou práci před dvěma lety pro magazín Design guide.
Ekologie v designu tedy může mít podobu zodpovědnosti vůči výrobkům předchozích generací.
Ještě létají ekonomickou třídou
Téma ekologie však nebude ve skutečnosti na Designbloku nijak výrazně přítomné. Každý z devadesáti vybraných obchodů s designem či módou, podobně jako stejný počet designérských studií a škol chtějí předvést především něco ze svých nejnovějších prací.
Například Vitra má plné ruce práce s programem svých hostů, zmiňovaným londýnským studiem Barber Osgerby, které navrhlo například pochodeň pro zahájení olympijských her příští rok v Londýně.
"Nevím, jestli přivezou prototyp pochodně, ale určitě představí svou novou židli Tip Ton," říká Jiří Zavadil z Vitry.
Podle něj se stále slavnější designéry podařilo do Prahy přivést na poslední chvíli, než budou příliš slavní, a tedy i drazí. "Zatím ještě lítají ekonomickou třídou," glosuje Zavadil. Duo Barber Osgerby se veřejnosti představí ve středu večer během přednášky na Nové scéně Národního divadla.
Umění z tkaniček od bot
Týdenní přehlídku přesáhnou doprovodné akce, například výstava Sheily Hicks, americké textilní umělkyně, která se představí v Uměleckoprůmyslovém museu. Sheila Hicks vytváří často monumentální výzdobu interiérů, ve svých pracích se soustředí na možnosti, které jí dává specifická kvalita materiálu, ať už jde o len, vlnu, ocelový drát, gumové pásky, nebo tkaničky do bot.
V DOX se speciální výstavou Luxury Dwelling na pomezí instalace, designu a umění představuje ateliér Jiřího Pelcla. Přesahová je i přehlídka, kterou přichystalo České centrum Praha ve své výstavní síni v Rytířské ulici. Má název Nic nebude jako dřív - Japonský design v Praze. Trojice autorů, Yusuke Nakamura, Ayako Tagaki a Jiří Votruba, vystavuje nejen design, ale rovněž malbu a komiks.
Podrobnosti o programu na www.designblok.cz.
Fotogalerie na www.life.ihned.cz
AUTOR: Magdalena Čechlovská
AUTOR-WEB: www.ihned.cz