Čtvrtek, 21. listopadu 2024

VLS nasadily proti kůrovci družice a umělou inteligence na Šumavě a v Brdech

VLS nasadily proti kůrovci družice a umělou inteligence na Šumavě a v Brdech

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) nasadily letos proti kůrovci na Šumavě, v Brdech a v Mimoni družice a umělou inteligenci. Moderní technologie pomáhají v těžko dostupném terénu, rozsáhlých porostech stejného věku a tam, kde nevznikají typická kůrovcová ohniska a včasné nalezení napadených stromů je spíš náhodné, řekl dnes ČTK mluvčí lesů Petr Toman.

"Družice zachytí změny v obsahu chlorofylu v jehlicích smrků. Vše vyhodnocuje umělá inteligence. Výsledky tak mají lesníci na stole do 24 hodin od vyfocení," řekl výrobní ředitel VLS Ondřej Vybíral. Včasný záchyt napadení je podle něj klíčový pro ochranu lesa.

Družice a umělou inteligenci VLS loni testovaly. "Letos je metoda v ostrém provozu," řekl Vybíral. Podle šéfa oddělení lesní výroby VLS Pavla Češky zaručených způsobů, jak odhalit brouka moc neexistuje. "Nejspolehlivější metodou, na kterou nesmíme nikdy rezignovat, je stále včasné pozemní vyhledávání napadených stromů podle drtinek. To tak bylo a bude. Tohle nikdy dron nebo družice nenahradí," uvedl. Moderní metody ale podle něj mají své výhody.

Letos třeba podle Tomana v oblasti o rozloze 2500 hektarů označila umělá inteligence 25 stromů s vysokou pravděpodobností napadení a 50 podezřelých. "Člověk je však stále nenahraditelný, protože vždy vše v terénu ověřuje. Terénní pochůzkou bylo potvrzeno napadení u 80 procent z 25 jedinců, které byly označeny jako kůrovcové," dodal.

VLS potvrdily, že problémy s kůrovcem jsou menší. "Ale jsme v prohlášeních opatrní. Za čtyři roky jsme se dostali na čtyři procenta kalamitního základu. V boji však stačí jakékoliv podcenění a vše může zase začít gradovat. Brouk je těžký nepřítel ve stejnověkých smrkových monokulturách," uvedl Češka. Také kvůli tomu VLS obměňují ohrožené lesní porosty. "Hlavními prostředky jsou redukce stavu spárkaté zvěře, maximální využívání potenciálu přirozené obnovy a doplňování chybějících druhů formou podsadeb," dodal mluvčí.

Václav Prokš

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů