Tykev, dýně nebo turek, jak se této rostlině také někdy říká, pochází z teplých oblastí Jižní Ameriky. U nás se pěstuje už dlouho. Nemá nijak výraznou chuť, ale pokud se dobře zpracuje, je zajímavým a zdravým obohacením domácí kuchyně. Plody také udivují vzezřením - mohou být vskutku obrovské
Dýně - univerzální plodina
Tykev, dýně nebo turek, jak se této rostlině také někdy říká, pochází z teplých oblastí Jižní Ameriky. U nás se pěstuje už dlouho. Nemá nijak výraznou chuť, ale pokud se dobře zpracuje, je zajímavým a zdravým obohacením domácí kuchyně. Plody také udivují vzezřením - mohou být vskutku obrovské.
Jak a kdy sklízet dýně?
Dýně se sklízejí již začátkem podzimu, protože i první lehké přízemní mrazíky by je mohly poškodit. Měly by však být dobře vyzrálé.
- Slupka zralých plodů je velmi tvrdá, matná (oproti nezralým lesklým plodům).
- Na stonku se tvoří malé suché praskliny a postupně zasychá.
Sklizené plody je vhodné několik dní dosušovat.
- Pokud je teplé, slunné počasí, můžete je přes den nechat venku, na chráněném místě.
- Jinak je nejlepší umístění poblíž kamen, kde se teplota pohybuje až kolem 30°. (Případně alespoň půl dne opatrně dosušovat v troubě).
Správně uskladněná dýně vydrží měsíce
Dýně se uskladňují tak, aby se vzájemně nedotýkaly, například zavěšené v síťkách nebo uložené na policích na slámě. Místnost by měla být vzdušná, s teplotou nejlépe mezi 10 až 18 °C. Ideální vzdušná vlhkost se pohybuje mezi 50-75%. Na takovém místě mohou dýně vydržet čerstvé a dobré až 4 měsíce.
Recepty na jídla z dýní najdete na:http://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/sklizen-dyni-dozravani-uskladneni-zavarovani/
ZDROJ: www.ireceptar.cz