Čtvrtek, 31. října 2024

Budou se elektroauta dobíjet bezdrátově?

Budou se elektroauta dobíjet bezdrátově?

Nedávno Nissan uvedl, že budoucí verze elektromobilu Nissan Leaf bude možné bezdrátově dobíjet. Další automobilkou, která se v oblasti bezdrátového dobíjení angažuje je Daimler. Testuje třídu B jako plug-in hybrid s bezdrátovým dobíjením.auto elektromobil B E-Cell bezdrátové indukční dobíjení

Daimler testoval bezdrátové dobíjení na třídě B E-Cell doplněné o rozšiřovač dojezdu. Je tedy velmi pravděpodobné, že stejný model bude také v budoucí nabídce.
Foto: Daimler

Daimler tvrdí, a zcela oprávněně, že bezdrátové dobíjení zásadně zvyšuje uživatelský komfort řidičů elektromobilů. Podobně jako je tomu i u jiných bezdrátových technologií - mobilů či wi-fi.

Navíc, bezdrátová dobíjecí stanice se aktivuje okamžitě poté, co nad ní auto zaparkuje, takže šetří čas. Je také odolnější vůči vandalismu a dokonce i bezpečnější.

Německá automobilka Daimler prováděla první testy ve spolupráci se společností Conductix-Wampfler. Ta už v Itálii v Turíně a Janově provozuje několik elektrických autobusů s bezdrátovým dobíjením, má tedy v oboru praktickou zkušenost. Dodává také systémy bezdrátového dobíjení v oblasti automatizace výroby.

Na spolufinancování projektu se podílelo také německé federální ministerstvo životního prostředí a jaderné bezpečnosti. Cílem testu bylo vyzkoušet každodenní použitelnost bezdrátového dobíjení elektrického auta.

Efektivita dobíjecího procesu je proti nabíjení přes kabel asi 90 %, včetně započtení baterie, zásuvek, prostě celého dobíjecího systému.

Menším začátečnickým problémem řidičů je také schopnost zaparkovat auto správně a přesně nad dobíjecí plochou. Stačí ale údajně dva až tři pokusy, plus parkovací asistent, a do budoucna by už žádný problém nastávat neměl.

Testovala se auta řady B E-Cell doplněná o range extender, tedy rozšiřovač dojezdu (B E-Cell Plus). Bezdrátové dobíjení byla pouze jedna část hádanky, kterou bylo třeba vyřešit - tou další byla bezdrátová komunikace mezi autem a dobíjecí stanicí, dále také například optimalizace hmotnosti celého dobíjecího "balíčku".

Výsledky testů jsou podle Daimleru velmi povzbudivé. Bezdrátová dobíjecí stanice je instalována u inženýrského střediska Diamleru Böblingen-Hulb a denodenně tam probíhají testy.

Kromě osobních aut se teď chce automobilka zaměřit také na oveření aplikace této možnosti v malých dodávkách a autobusech.

ZDROJ: hybrid.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů