Financování vodárenské infrastruktury

21.2.2012

Konference

Sektor českého vodárenství se v roce 2011 nevyvíjel dobře. Největší ranou je asi zastavení financování 44 významných projektů z prostředků OPŽP. Ty Evropská komise odmítá uvolnit a vyžaduje kontroly, které zhodnotí správnost čerpání dotací. Na výsledek si budeme muset počkat až na přelom ledna a února. O konečných důsledcích, které by byly způsobeny neproplacením evropských peněz na některé projekty, můžeme pouze spekulovat. Zvláštní jednání vede také česká strana s Evropskou komisí ohledně několikamiliardového trendu na pražskou ČOV. V každém případě je tento dotační program značně zproblematizován - dosud bylo reálně proplaceno jen nepatrné procento plánované alokace!

Vodné a stočné letos výrazně zdraží, v průměru o 10%, a to hlavně kvůli zvýšení DPH z 10% na 14%. DPH však poroste i v dalším roce - na 17,5%, ale hovoří se i o 19 nebo 20 procentech. Provozovatelé budou pod tlakem nuceni hledat takové formy financování svého provozu, které v budoucnu nepovedou ke skokovému zdražování vodného a stočného. To vše při zachování kvality vody a poskytovaných služeb. Netřeba dodávat, že vysoká cena vody vede již nyní k citelnému snižování odběrů.

S postupem času se také začínají objevovat pochybnosti, zda města a obce udělala správná rozhodnutí, když si provozování vodárenské infrastruktury neponechala ve své kompetenci. Dle nejrůznějších zdrojů platí obyvatelé těchto měst v průměru vyšší vodné a stočné, přitom zahraniční provozní firmy nepřinášejí očekávané investice ani zvýšenou kvalitu služeb, naopak se stávají problémem při snaze o získání dotací. Po období uzavírání provozních smluv může nastat trend, kdy municipality budou chtít nazpět svou infrastrukturu z  vodárenských společnostech či nebudou prodlužovat provozním společnostem smlouvy a infrastrukturu si budou provozovat ve své režii.

Co bude znamenat pro vodárenský sektor případné zastavení dotací z EU? Jak na tuto skutečnost zareaguje Ministerstvo životního prostředí? Z jakých zdrojů je možné financovat obnovu VaK? Jaké jsou zkušenosti měst a obcí s provozováním vlastní vodárenské infrastruktury? Jak si mohou vodárenské společnosti vylepšit své rozpočty pomocí inovací? Tyto a další otázky se Vám pokusí zodpovědět další ročník tradiční konference Financování vodárenské infrastruktury.

Místo konání akce:
Hotel DAP, Praha 6
Adresa konání akce:
Hotel DAP, Vítězné nám. 4. Praha 6
Kontakt:
Helena Sochrová
Telefon:
737461336

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů