Středa, 15. ledna 2025

BOJ SE SUCHEM: MŽP a SFŽP ČR spouští dotační program Dešťovka, 29. května startuje příjem žádostí

Chcete ve svém domě využívat dešťovou nebo přečištěnou šedou vodu? Nemáte v době sucha čím zalévat a splachovat? Chcete ušetřit?

BOJ SE SUCHEM: MŽP a SFŽP ČR spouští dotační program Dešťovka, 29. května startuje příjem žádostí

Tak právě pro vás je určený nový dotační program MŽP a SFŽP ČR - DEŠŤOVKA. Vlastníkům a stavebníkům rodinných a bytových domů se ode dneška otevírá nová příležitost pro čerpání dotací. Ministr životního prostředí naplnil svůj slib v rámci boje MŽP se suchem a rezort tak spouští Dešťovku, program, jehož cílem je motivovat občany k efektivnímu a udržitelnému hospodaření s vodou v domácnostech. Pořídit zahradní nádrže na dešťovou vodu v suchem postižených oblastech nebo systém na splachování záchodu využívající již jednou použitou vodu z umyvadla či pračky budou moci domácnosti s dotací až 50 procent. Příjem žádostí začíná 29. května, rozdělovat se bude 100 milionů korun.

,,V minulých letech zažila Česká republika během letních měsíců velká sucha, která se velice negativně promítla do stavu podzemních a povrchových vod. Všichni na vlastní kůži pociťujeme, že vodní blahobyt již skončil a je potřeba začít vodu využívat daleko efektivněji. Chytré hospodaření se srážkovými, ale i odpadními vodami je běžným standardem v západních zemích a naším cílem je zavést tento standard i do českých domácností. I proto jsme pro občany připravili pilotní program, který by je měl motivovat, aby chytali dešťovou vodu a tu pak využívali na zálivku zahrady nebo jako vodu užitkovou. Podpoříme pořízení zahradní nádrže, ale i důmyslnější systémy na recyklaci odpadní vody z mytí, sprchování a její opětovné použití například na splachování toalety," říká k Dešťovce ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dotace z programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů, s výjimkou domů rekreačních. Podporovány jsou tři typy projektů: zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

,,Program je nastaven velmi komplexně. Svou šíří podporuje jak lepší využívání srážkové vody v ČR, tak chytré systémy přímo v domech, které vodu recyklují. V této oblasti máme velké zpoždění oproti vyspělému světu. Většina srážkové vody u nás totiž končí v kanalizacích a následně odtéká pryč z republiky. Naším úkolem je udržet tuto vodu v krajině a dál ji spolu s maximální recyklací využívat," doplňuje ministr Brabec.

,,Jsem velmi rád, že ministerstvo přišlo s nabídkou podpory efektivního hospodaření se srážkovými vodami a zároveň ochrany zdrojů pitné vody. Je to jednoznačně oblast, která si zasluhuje pozornost, zejména s ohledem na probíhající změny klimatu a s tím související zvýšené hrozby sucha v blízké budoucnosti", uvedl k novému programu David Stránský z ČVUT Praha, který je zároveň předsedou Asociace pro vodu ČR, která sdružuje odborníky, společnosti a instituce s hlavním cílem dosažení efektivního a udržitelného rozvoje v celé oblasti vodního hospodářství a ochrany vodního prostředí.


Dešťovka šetří vodu i peníze

,,Výše dotace se pohybuje od 20 do 60 tisíc korun v závislosti na pořízené technologii, jedná se o takzvaně fixní část dotace, k níž se dále přičítá dotace 3500 Kč za každý metr krychlový nádrže. Minimální velikost nádrže však musí být 2 m3. Maximálně může dotace pokrýt 50 procent způsobilých výdajů, mezi které je možné zahrnout nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. U projektů zaměřených na přečištění odpadních vod je součástí dotace i úhrada nákladů na projektovou dokumentaci ve výši 10 tisíc korun," upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman, podle kterého bude administrace a podávání žádostí v Dešťovce obdobné jako v programu Nová zelená úsporám.

,,To znamená, že žádosti o dotace se budou podávat elektronicky přes webové stránky programu a administrovat se budou na 13 krajských pracovištích SFŽP ČR, kam žadatelé následně doloží žádost a její přílohy v listinné podobě. Stejně jako u programu Nová zelená úsporám bude platit pravidlo 3 týdnů. Žadatel se do tří týdnů po podání elektronické žádosti dozví, zda je žádost v pořádku, nebo je něco potřeba doplnit. Tři týdny jsou potřeba na kontrolu doložení realizace projektu. Jakmile bude žádost schválena, bude žadateli do tří týdnů od uzavření smlouvy odeslána dotace na účet," vysvětluje Petr Valdman.

Na co dáváme dotaci

Nejjednodušší systém, který bude dotován fixní částkou 20 tisíc korun (plus dotací dle velikosti nádrže), je systém využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady. V jeho případě srážková voda zachycená například na střeše je přes filtrační zařízení akumulována v podzemní nádrži s přepadem do vsakovacího zařízení. ,,Tyto systémy budou podporovány jen u stávajících domů v oblastech výrazně postižených suchem, například tam, kde bylo v posledních třech letech zásobování vodou nutné zajistit cisternami nebo platil zákaz zalévání a napouštění bazénů," upřesňuje ministr Brabec. Patří sem obce jako například Žižkovo Pole, Lučice nebo Lísek na Vysočině, Bocanovice na Frýdecko-Místecku, v Jihomoravském kraji pak např. Katov nebo Újezd u Znojma, ale stovky dalších. Informaci, zda obec patří dle kritérií programu [1] mezi suchem postižené oblasti, lidé získají a doloží buď stanoviskem obce, nebo odkazem na veřejně dostupné dokumenty (např. na webových stránkách obce).

Program Dešťovka, určený pro domácnosti, vítají i samotné obce. ,,Jsme obcí, která se za několik posledních let musela potýkat s nedostatkem vody. Cílem naší obce bude i v rámci tohoto programu poskytnout maximum informací, aby ho lidé mohli využít, stejně jako jsme to realizovali u kotlíkových dotací, v dotacích na nákup nádob na tříděný odpad apod. Vše děláme zdarma, je to služba občanům a pro samotný rozvoj obce. Životní prostředí, ve kterém žijeme, máme pouze zapůjčené na dobu našeho žití, přenecháme jej dalším generacím, které mohou zpětně posoudit, zda všechna naše rozhodnutí byla správná, a právě díky tomuto uvědomění si své odpovědnosti se snažíme činit naše kroky co nejlepší v rámci nabízených možností," uvedl k novému programu místostarosta obce Pivín pan Kamil Štětař.

Na pořízení systémů, které budou srážkovou vodu využívat nejen na zalévání zahrady, ale i ke splachování toalety, bude poskytována fixní dotace 30 tisíc korun (plus dotace dle velikosti nádrže) a její čerpání není nijak územně omezeno. Ten, kdo se rozhodne pro instalaci komplexního systému na recyklaci vody, získá fixní dotaci ve výši až 45 tisíc korun. ,,Typickým příkladem je svádění vod z umyvadel, van a sprch samostatným rozvodem do speciálního zařízení na recyklaci tzv. šedé vody, kde je voda přečištěna a dále využívána jako voda užitková například na splachování toalet. Ty nejdokonalejší systémy, které budou recyklovat šedou vodu a současně využívat i vodu srážkovou, podpoříme fixní dotací až 60 tisíc korun (plus dotace dle velikosti nádrže)," informuje Petr Valdman.

,,Návratnost projektů je různá. Může být už od 10 let u těch složitějších systémů, u těch nejjednodušších bude při současných cenách vodného a stočného, které se v průměru pohybují okolo 80 korun za kubík vody, delší. Ovšem v suchých oblastech, kde je kritický nedostatek vody už teď, nejde jen o ekonomiku, jde o to tu vodu vůbec mít. Podle našich propočtů by ale díky těmto systémům na udržitelné hospodaření s vodou mohla domácnost ročně ušetřit až sto tisíc litrů pitné vody, zejména při současném využívání vody srážkové a přečištěné šedé vody. To je úspora 7-10 tisíc korun ročně a to není málo," uzavírá ministr Brabec.

Své žádosti mohou zájemci o dotace elektronicky podávat od 29. května až do vyčerpání stomilionové alokace, která byla vyčleněna z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR. Aplikace pro elektronický příjem žádostí a další podrobné informace o programu budou pro žadatele k dispozici na webových stránkách programu www.dotacedestovka.cz

[1] Pro získání dotace na nádrž pro akumulaci vody jen na zálivku musí být naplněno alespoň jedno z následujících kritérií. Pokud v obci bylo od roku 2014:

? nutné alespoň jednou zajistit náhradní zásobování pitnou vodou;
? místní vyhláškou opakovaně omezeno používání pitné vody minimálně ve dvou letech;
? místní vyhláškou dlouhodobě omezeno používání pitné vody minimálně na dobu 3 měsíců v jednom roce.

Přílohy:

Prezentace z TK

Často kladené dotazy (také na webu www.dotacedestovka.cz)

Odkaz na dokumenty k výzvě: https://www.sfzp.cz/sekce/878/dokumenty/

Rychlý přehled dotace Dešťovka

Aktivita Celková maximální výše dotace Maximální fixní část dotace Maximální proměnná část dotace - dle velikosti akumulační nádrže Dotace na zpracování projektu
Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady - pouze v oblastech s akutním nedostatkem vody 55 000 Kč 20 000 Kč 3 500 Kč/m3 není
Akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady 65 000 Kč 30 000 Kč 3 500 Kč/m3 není
Využití přečištěné odpadní vody bez využití srážkové vody 105 000 Kč 45 000 Kč 3 500 Kč/m3 10 000 Kč
Využití přečištěné odpadní vody s využitím srážkové vody 105 000 Kč 60 000 Kč 3 500 Kč/m3 10 000 Kč

Ve všech podporovaných aktivitách je celková výše dotace omezena na maximálně 50 % skutečných způsobilých výdajů.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů