zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šest zemí považuje plány EU ohledně klimatu za příliš ambiciózní

01.10.2014
Klimatické změny
Politika
Šest zemí považuje plány EU ohledně klimatu za příliš ambiciózní

Šest členských států EU ze střední a jihovýchodní Evropy včetně Česka a Slovenska považuje navrhované cíle EU ohledně ochrany klimatu za příliš ambiciózní. Požadují zmírnění záměrů a zohlednění hospodářské situace jednotlivých zemí. Na schůzce v Bratislavě se na tom shodli ministři životního prostředí nebo jejich zástupci zemí Visegrádské čtyřky (V4), Bulharska a Rumunska. O podobě evropské energetické a klimatické politiky do roku 2030 by měli státníci EU rozhodnout na summitu v říjnu.

"Podporujeme boj proti klimatické změně. Současně musíme brát ohled na ekonomickou situaci našich zemí, aby se příliš radikální změny neodrazily v ekonomikách," řekl dnes novinářům po podpisu společného memoranda slovenský ministr životního prostředí Peter Žiga, jehož země uspořádala schůzku u příležitosti předsednictví ve visegrádské skupině, do které kromě ČR a Slovenska patří také Polsko a Maďarsko.

Dohodu uvítal náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž, jenž se dvoudenní schůzky zúčastnil. "To, že jsme se dokázali shodnout, je příslib do budoucna a hlavně pomůže to k dohodě na půdě EU," řekl.

Evropská komise například navrhla dosáhnout do roku 2030 v EU třicetiprocentních úspor energie. Zároveň by se měly snížit o 40 procent emise skleníkových plynů z hodnot roku 1990.

"Politické rozhodnutí (na summitu EU) musí obsahovat jasná pravidla pro férové rozdělení úsilí na základě individuálních podmínek jednotlivých členských zemí, podpůrné finanční mechanismy a princip solidarity mezi jednotlivými členskými zeměmi," poznamenal Žiga. Dodal, že s kolegy se shodl také v tom, že nové unijní cíle musejí zohledňovat právo členských států rozhodovat o využívání zdrojů energie.

Šestici zmiňovaných států se nezamlouvají ani plány na výraznější snížení emise skleníkových plynů. "Navrhována míra snížení vybraných znečisťujících látek je příliš ambiciózní a její uplatnění by bylo ekonomicky náročné," řekl Žiga. Zúčastněné země proto prosazují stanovení přijatelnějších cílů.

Volnější pravidla chtějí státy V4 včetně Bulharska a Rumunska uplatnit i v oblasti recyklace odpadů a skládkování. Pro dosažení navrhovaných cílů navrhly stanovení delšího období v závislosti na plánech samotných členských států EU.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí