zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Představujeme vítězný projekt v kategorii Nápad

17.10.2014
Energie
Představujeme vítězný projekt v kategorii Nápad

Setur - Bezlopatková turbína - chytrý projekt, který vznikl díky spojení osobností z české a slovenské vědecké obce

Jedním z vítězů letošních "ekologických oskarů" E.ON Energy Globe Award 2014 se stala také vodní mikro-turbína Setur, nový český vynález. Má ambice změnit způsob jakým se z vody vyrábí elektřina.

Předkladatel: Sentron Capital Group, s.r.o
Název projektu: Setur - Bezlopatková turbína

Bezlopatková turbína Setur je vynálezem českých a slovenských vědců. Pracuje na principu tzv. hydrodynamického paradoxu (zvýšení rychlosti průtoku vede k silám snažícím se přiblížit dvě stěny, mezi kterými dochází ke zrychlení průtoku) a tudíž může pracovat i s pomalými rychlostmi proudící vody.

Znamená to, že turbínu lze položit do vodního proudu, např. tekoucí řeky. Dle tvrzení předkladatele projektu se tím výrazně snižují náklady na instalaci, což v konečném důsledku může vést k tomu, že výroba elektřiny je výrazně levnější než v jiných typech elektráren.

ČTĚTE TAKÉ: Ruský vědec chce vyrábět elektřinu z mraků

Výrobní cena této turbíny by měla být velmi nízká, jelikož ji předkladatel projektu zamýšlí vyrábět na 3D tiskárně. Z tohoto hlediska se bezlopatková turbína Setur jeví jako vhodným řešením pro použití k výrobě elektrické energie například v rozvojových zemích.

Cílem projektu je otestovat použitelnost této turbíny v místech s nízkým spádem, kde použití klasických vodních turbín není možné, a realizace kompletního pilotního projektu, kde bude funkcionalita turbíny ověřena v praxi.

Sledujte slavnostní vyhlášení vítězů! Záznam vyhlášení bude vysílán 18. října od 22 hodin na programu ČT1.

Zdroj: www.ekobonus.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí