zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nerostné suroviny naší planety

04.01.2015
Geologie
Nerostné suroviny naší planety

Zásoby nerostů jsou důležité pro jednotlivé státy, neboť umožňují určitou míru nezávislosti a přísun finančních prostředků. Distribuce nerostů ve světě však není rovnoměrná, je dána geologií planety Země. Nejběžnější surovinou je železo (Fe). Největší zdroje železné rudy jsou v ČLR, Brazílii, Austrálii, Rusku a v Indii. Tyto země vlastní na 70 % světových zásob této rudy. Austrálie je jedničkou v zásobách uranu na světě. Kanada je největší exportér rudy uranu, Mexiko je největším exportérem stříbra (Ag). Diamanty se těží na jihu Indie a hlavně na černém kontinentu. Světové zdroje zlata (Au) pocházejí z JAR, USA a západní Austrálie, rozsáhlá naleziště jsou také ve světových mořích a oceánech. Měď (Cu) se nachází v Chile, Mexiku, USA, Indonésii, Austrálii, Peru, Rusku, Kanadě, Číně, Polsku a Kazachstánu. Naleziště bauxitu, rudy hliníku jsou v Austrálii, Brazílii, Řecku, Guineji, Guyaně, Indii, Jamajce, Rusku, na Surinamu, v USA a Venezuele.

Energetické suroviny - ropa, zemní plyn, uhlí a uran tvoří asi 80 % peněžní hodnoty všech vytěžených nerostů. Největší zásoby ropy/plynu jsou v Kanadě, USA, Mexiku, Saudské Arábii, Iránu, Iráku, Spojených Arabských Emirátech a Kuvajtu a dále též v Rusku, Bruneji a nově se zdá že i ve Středozemním moři.

Nejvíce zásob nerostů na zeměkouli tvoří horniny využívané jako bazální stavební suroviny. Prvenství zaujímá stavební kámen a písek.

ZDROJ: vitejtenazemi.cz, upraveno, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
1. 2020
25.1.2020 - Přednáška, diskuse
Roztyly, Michelský les
INISOFT s.r.o.
28
1. 2020
28.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
29
1. 2020
29.1.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occiedental Five
INISOFT s.r.o.
30
1. 2020
30.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
INISOFT s.r.o.
6
2. 2020
6.2.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí