Pátek, 26. dubna 2024

MŽP chce větší kontrolu nad výrobky s ukončenou životností

MŽP chce větší kontrolu nad výrobky s ukončenou životností

Nad sběrem elektrošrotu, vysloužilých svítidel a solárních panelů, autovraků, baterií a nově také starých pneumatik má být větší kontrola. Ministerstvo životního prostředí chce, aby výrobci nesli za výrobky s ukončenou životností větší zodpovědnost. V současnosti podle úřadu chybí řádný dohled státu nad nakládáním a financováním sběru i zpracováním této odpadní komodity. Nyní je součástí zákona o odpadech. Pro výrobky s takzvanou ukončenou životností proto ministerstvo připravuje nový zákon.

Ten by měl řešit i dlouhodobě kritizované působení kolektivních systémů, které zajišťují ekologickou likvidaci výrobků a vybírají recyklační poplatky.

Norma je jedna ze součástí rozsáhlé novely zákona o odpadech. Původně ji ministerstvo slíbilo předložit vládě do konce roku. Podle informací ČTK se ale termín protáhne do ledna, protože MŽP stále vypořádává připomínky kvůli několika zásadním rozporům. Nové zákony tak budou dva, klasický o odpadech včetně nebezpečných a komunálních a druhý o výrobcích s ukončenou životností. Platit mají od ledna 2016.

"Dnes jsme zvyklí vracet zářivky, baterie a drobné elektro do kontejnerů nebo různých supermarketů do krabice. Takový systém bude probíhat i nadále a občan změnu zákona v tomto smyslu nijak nepocítí. Nicméně pro efektivnější kontrolu pohybu těchto často nebezpečných odpadů bude nutné zavést do budoucna systém evidence pro firmy, které tyto odpady zpracovávají," řekl ČTK ředitel odboru odpadů na MŽP Jaromír Manhart. V ČR je nyní zhruba 17 tisíc takových sběrných míst.

Norma sleduje celý "životní cyklus" výrobku, od jeho uvedení na trh až konec, co se stane s odpadem. Zákon se nebude týkat minerálních odpadních olejů, které se už nebudou zpětně odebírat. Bude ale upravovat obsah nebezpečných látek v některých vybraných výrobcích a prevenci vzniku odpadů a má regulovat i zpětný odběr a sběr výrobků, aby se nejvíce opětovně využily a odstranily. Výrobci si budou moct zvolit buď individuální plnění povinností nebo prostřednictvím kolektivních systémů. Doposud je mohli plnit také společně takzvaným solidárním systémem.

"Zásadní změny dozná také úprava kolektivních systémů a to s cílem zajištění jejich transparentního fungování," uvedl Manhart. Tvrdí, že tak bude nad vysloužilými výrobky jasnější kontrola a systémy budou povinně podléhat nezávislému auditu. Slibuje i větší transparentnost s recyklačními poplatky, které platí spotřebitel v ceně spotřební a domácí elektroniky a s nimiž kolektivní systémy hospodaří.

To před časem kritizoval i Antimonopolní úřad, který navrhoval, aby se peníze z poplatků převedly do státního rozpočtu. Tomu se systémy bránily.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů