zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energetika - Česko se musí změnit

06.01.2015
Energie
Energetika - Česko se musí změnit

Litoměřice iniciovaly vznik asociace energetických manažerů měst a obcí

Zakládajícími členy se dnes staly kromě Litoměřic i města Chrudim, Kopřivnice a městská část Brno - Nový Lískovec. "Členům můžeme nabídnout naše zkušenosti v oblasti udržitelné energetiky a zároveň se rádi přiučíme. Chceme tak aktivně podporovat dlouhodobou energetickou nezávislost měst a obcí nejen v ČR, ale i na evropské úrovni," uvedl například starosta Chrudimi Petr Řezníček. Starostka městské části Brno - Nový Lískovec a místopředsedkyně Strany zelených Jana Drápalová přidala konkrétní příklad dobré praxe. "Renovací panelových domů v nízkoenergetickém standardu jsme dosáhli o 70 procent nižších výdajů na energie oproti běžné výstavbě".

Michal Šnobr: Česko se musí změnit

Jasnou budoucností energetiky je decentralizace, vynucená zdola spotřebitelem. Klasické zdroje ustoupí slunci, větru, kogeneraci a úschově elektřiny. Její realita je blíž, než si myslíme. S rozvojem decentralizace v energetice budou mít politici a státní úředníci na vývoj v elektroenergetice stále menší vliv. Dnes ještě dokáží přicházejícím změnám efektivně překážet, zdržovat, situaci komplikovat a navyšovat tak uměle rizika tohoto procesu. V delším horizontu rychlému rozvoji decentralizace energetiky už ale nezabrání....

ČEZ nabídne zákazníkům i solární panely
Koncern ke změně kurzu donutila hlavně evropská energetická krize. Také kvůli ní se zisky ČEZ dlouhodobě propadají - jen za posledních devět měsíců letošního roku klesl meziročně čistý zisk firmy téměř o 40 procent na 19,6 miliardy korun.
Daniel Beneš: "Když budete chtít být za pár let energeticky soběstačný, budeme tou firmou, která vám dodá solární panely, baterie, půjčí vám na ně, poskytne pojištění i údržbu."


EnergyPost: EU's five top energy priorities
An Energy Union, a multi-billion investment package, Russia and Ukraine, a 2030 climate and energy policy, and an EU internal market for energy.

Greenpeace: 10 základních informací o OZE
Energie z obnovitelných zdrojů zvládne pokrýt veškeré naše potřeby. Podle zjištění IPCC je její potenciál mnohem vyšší než její celosvětová potřeba. 100% pokrytí energetických potřeb z obnovitelných zdrojů je něco, oč nyní usilují celé komunity, regiony, města, velkoměsta i firmy.

EURO: Německá vláda plánuje zavírání dalších elektráren. Po atomu má na řadu přijít uhlí.

Za uhelný boom může nejen klesající cena samotné suroviny, ale především nefungující trh s emisními povolenkami, který provozovatele elektráren nijak nenutí začít se poohlížet po čistějším řešení. A právě emise se staly hlavním argumentem pro politický tah, který by měl s přísunem levné energie z uhlí zatočit a přeskládat německý energetický mix. Spolková vláda se ještě letos chystá schválit nový akční program ke klimatickému balíčku 2020, v němž popíše, jak chce dohnat skluz v plnění závazku z kjótské konference. Snížit do konce roku 2020 emise skleníkových plynů o 40 procent oproti roku 1990 Německo nestíhá. Spolkové ministerstvo životního prostředí proto přišlo s plánem postupného odstavování starších a neefektivních uhelných elektráren.

PEI: Top nuclear advocate recommends renewables plus storage

A leading advocate of nuclear power as a means of reducing global emissions has recommended investment in storage so as to make renewables a more viable alternative.

Renewablesinternational: Did the Greens take down nuclear
Nuclear had no future by the time Chernobyl happened. It wasn't the Greens that knocked it out; it was Wall Street. After the claims of nuclear power "too cheap to meter" in the 1950s came the first realistic estimates in the 1960s, and the slew of new builds in the 1970s showed that costs rose and rose, so by the time the second oil shock happened in 1979, banks had already written off nuclear as an option.

EU: Progress towards completing the internal energy market

The package not only takes stock of the main achievements and outstanding challenges, but also reports on the trends and developments of the developing EU Energy Markets. Moreover, detailed analyses have been carried and published in separate reports on investments, unbundling and enforcement. Finally, 28 country-specific reports have been adopted containing individual assessments of the state of the energy markets in the Member States.

Součástí této studie je analýza energetických nákladů a subvencí v zemích EU. Celých 7 miliard euro bylo v rámci Evropské unie investováno v roce 2012 do podpory jaderné energetiky.

TZB-Info: Odpojení od teplárny přináši také novou zodpovědnost
Při úvahách o odpojení od soustav zásobování teplem a zřízení vlastního zdroje tepla osazeného kotli se běžně uvádějí a porovnávají ekonomické náklady na palivo a spotřebu elektrické energie. Zapomíná se ale na náklady při zřizování nových kotelen a během provozu kotelen na náklady na základě zákony vynucených revizí, kontrol, odborných prohlídek a nutných kvalifikačních předpokladů. Zpravidla vůbec se pak nezvažuje právní odpovědnost nových provozovatelů.

Wind Energy Reaches Greater Heights
With Keystone's onsite fabrication, Smith says, manufactures can make towers that reach more than 400 feet. Wind that high can be up to 50 percent stronger and, moreover, isn't blocked by trees, Smith says. A 460-foot tower, for instance, could increase energy capture by 10 to 50 percent, compared with today's more common 260-foot towers. "Once you're at the heights we're looking at," Smith says, "it really opens up the whole country for turbines to capture large amounts of energy."

TZB-Info: Zpráva MŽP o životním prostředí 2013
Kvalita ovzduší v ČR se celkově nezlepšuje, pouze kolísá dle aktuálního vývoje meteorologických podmínek v daném roce. Nadále zhruba třetina obyvatel ČR žije v oblastech s překročenými imisními limity pro suspendované částice frakce PM10 a dvě třetiny obyvatel jsou vystaveny nadlimitním koncentracím karcinogenního benzo(a)pyrenu. Nejvíce zdraví ohrožují nadlimitní koncentrace suspendovaných částic PM10, PM2,5 a nadlimitní koncentrace benzo(a)pyrenu. Jejich největším producentem je lokální vytápění domácností, které produkuje téměř 90 % veškerých emisí benzo(a)pyrenu a přibližně 41 % suspendovaných částic.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
28
1. 2020
28.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
29
1. 2020
29.1.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occiedental Five
INISOFT s.r.o.
30
1. 2020
30.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
INISOFT s.r.o.
6
2. 2020
6.2.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí