zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zoo v Plzni chystá expozici nejjedovatějších hadů i rostlin z Alp

07.02.2015
Příroda
Zoo v Plzni chystá expozici nejjedovatějších hadů i rostlin z Alp

Expozici pro nejjedovatější hady světa, rozsáhlý soubor zaměřený na alpské rostliny s tisíci jejich druhy i expozici upozorňující na vymírající druhy zvířat a mizející rostliny z oblasti Filipín připravuje letos jako své největší akce Zoologická a botanická zahrada města Plzeň. Během roku také otevře opravený přilehlý amfiteátr a pokusí se vykoupit poslední dva pozemky pro svůj velký sen, kterým je projekt Sloni na Mži. ČTK to řekl ředitel zoo Jiří Trávníček.

"V případě expozice pro hady je stavba nyní v polovině rozpracovanosti, jde o akci asi za 3,5 milionu korun. Otevřít ji chceme v dubnu. Návštěvníci uvidí řadu biotopových terárií, bude tam deset až 11 druhů nejjedovatějších hadů světa," uvedl. Dvě třetiny plazů už má zoo zajištěny od karlovarského klubu chovatelů jedovatých hadů, jenž sdružuje přes 80 lidí, tedy téměř všechny chovatele jedovatých hadů v ČR. "Zbytek si musíme sehnat jinde. Největší problém je s kobrou královskou, musíme číhat, až se někde rozmnoží a bude k dispozici trochu větší mládě," řekl ředitel.

Zoo pracuje také na rozsáhlé expozici zaměřené na alpské rostliny, jež představí různé typy biotopů z Alp, a to od Julských až po severní rakousko-německé. "Budou to pískovcové rostliny, čedičové, žulové, podle podloží, lidé uvidí několik tisíc druhů alpských rostlin," uvedl ředitel.

Třetím projektem je rekonstrukce bývalé expozice po drápkatých opicích, zoo ji věnuje záchrannému programu Filipín. "Náš ošetřovatel Pavel Hospodářský tam už asi 11 let vede stanici a zachraňuje vymírající druhy zvířat, protože Filipíny jsou asi nejzničenější zemí na světě," řekl Trávníček. Opravy prostor, v nichž lidé uvidí právě filipínskou faunu a flóru, budou stát do půl milionu korun.

Podle Trávníčka se zoo letos také pokusí vykoupit poslední dva pozemky pro svůj velký sen, a to záměr získat zázemí pro slony. "Pokud se je nepodaří získat, obejdeme se i bez nich," uvedl. Zoo připravuje projekt k územnímu plánování, který řekne, kde budou vodní příkopy, kde záchody, kudy povedou inženýrské sítě a podobně. Pokud by se podařilo sehnat peníze na nejluxusnější variantu, vyšla by nová expozice pro slony s DPH na půl miliardy korun, levnější varianta na 200 až 300 milionů korun s daní, nejlevnější na 100 milionů Kč. "Uvidíme, na co zbudou peníze a zda o ně bude možné požádat z operačních programů," řekl Trávníček.

Zoo také letos opraví klec po čínských levhartech, z Tierparku Berlín získá samce a dvě samice čistokrevných severoamerických pum, tedy chovný pár a jejich mládě. V ČR nemá čistokrevné severoamerické pumy žádná zoo.

Eva Barborková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí