zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotace na energetické úspory opět od 1.dubna, bude v nich 1,1 mld

16.02.2015
Dotace
Dotace na energetické úspory opět od 1.dubna, bude v nich 1,1 mld

V programu Nová zelená úsporám (NZÚ) bude letos k dispozici 1,1 miliardy korun. Dotace na energetické úspory, zateplení a renovace jsou určeny pro majitele rodinných domů v celé republice a obyvatele bytových domů v Praze. Program bude spuštěn 1. dubna, řekl ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O tom, kolik půjde na bytové domy, se podle něj ještě jedná.

"Předběžně počítáme pro bytovky s maximálně půl miliardou korun, zbytek by připadl na rodinné domy," uvedl ministr.

Program loni trval devět měsíců a na Státní fond životního prostředí došlo přes šest tisíc žádostí za 1,4 miliardy. Celkem ale bylo pro žadatele připraveno až 1,9 miliardy. Zhruba půl miliardy korun se tedy převedlo do letošního roku

Fond bude podle Brabce i letos pokračovat v trendu co nejmenší byrokratické zátěže. Slibuje rychlé vyřízení dokumentů jak na zpracování žádosti, tak i vyplacení dotace v řádech několika týdnů.

Zateplení rodinného domu bude moct oproti minulosti provést jakákoli firma, kterou si majitel vybere. Přestane být i závazný seznam dodavatelských firem a doporučených materiálů a výrobků. Oba budou pouze inspirativní. Rozšíří se možnost výběru při zadávání posudku, které budou moci kromě energetických auditorů vypracovávat i energetičtí specialisté, jichž je více.

Se zásadní změnou se podle ministerstva počítá také v zateplení čili podpoře A. Nově bude možné v rámci zateplení získat dotaci také jen na dílčí části, to znamená třeba na výměnu oken nebo střechy. Dotace by tak mohli dostat i ti, kteří nemají zrovna dost peněz, ale chtějí alespoň částečně investovat do úspor energie.

Šárka Mrázová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
6
3. 2020
6-8.3.2020 - Konference
Praha, KZ Domovina
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí