zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Operační program Životní prostředí nejen pohledem úspěšných žadatelů

20.02.2015
Urbánní ekologie
Operační program Životní prostředí nejen pohledem úspěšných žadatelů

Ministerstvo životního prostředí připravilo na čtvrtek 12. února 2015 výroční konferenci k Operačnímu programu Životní prostředí.

Konference se konala v přelomovém čase, kdy se ukončují projekty z období 2007 - 2013, je vyhlášena výzva s alokací 1,75 mld. korun a zároveň se rozebíhá období programu 2014 - 2020.

Na konferenci byli pozváni čelní představitelé krajů a velkých měst z celé České republiky, aby posoudili výsledky a vliv operačního programu na životní prostředí a ekonomiku ČR, využití získaných zkušeností pro nastavení nových prioritních os a administrace budoucího programu.

V dopoledním bloku vystoupil se svým hodnoticím pohledem na OPŽP 2007 - 2013 zástupce Evropské komise Christos Gogos z Generálního ředitelství Evropské komise pro regionální politiku. ,,Na konci roku 2014 se podařil neočekávaný výsledek, kdy byly zachráněny miliony EUR. Jde o zcela jasný výsledek dobrého řízení a tvrdé práce," ocenil práci nového vedení zástupce EK Gogos. Na něj navázal Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí, který upozornil na přínosy operačního programu pro naši republiku a z nich vyplývající nastavení nového programového období. Akcelerační opatření, jejichž realizace přinesla záchranu milionů EUR, představil do detailu Petr Valdman, ředitel SFŽP ČR.

Druhý dopolední blok se věnoval již novému programovému období 2014 - 2020, a to novým připravovaným výzvám, změnám oproti předcházejícímu období a předpokládanému harmonogramu a termínům otevření programu i vyhlášení prvních výzev.

Odpolední část konference byla věnována zástupcům žadatelů, kteří představili své úspěšně realizované projekty z právě končícího operačního programu. Jako první zhodnotila přínosy OPŽP místostarostka Turnova Jana Svobodová, která uvedla, že město Turnov čerpalo napříč všemi osami. ,,Díky Operačnímu programu Životní prostředí to máme v Turnově pěkné. Žádné vážnější problémy jsme s čerpáním dotací neměli. Někdy je to stres, všechno včas podat se správnými přílohami, ale uspěli jsme se všemi projekty a jsme moc spokojení," dodala paní místostarostka.

Další úspěšné projekty tentokrát z Vlašimi představil pan Karel Kříž z Českého svazu ochránců přírody. Jako poslední vystoupil starosta obce Hošťálková na Zlínsku pan Petr Laštovica, který uvedl, že jejich obec realizovala 14 projektů s dotací 80 mil. korun.

Prezentace města Turnov

Prezentace města Vlašim

Prezentace obce Hošťálková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí