zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na přítoku Brněnské přehrady vznikla nádrž pro zadržení sedimentů

28.02.2015
Voda
Na přítoku Brněnské přehrady vznikla nádrž pro zadržení sedimentů

Vodohospodáři vybudovali na říčce Kuřimce, která je jedním z přítoků Brněnské přehrady, sedimentační nádrž. Projekt přišel na 2,5 milionu korun a jeho cílem je, aby nádrž zachytila naplaveniny, které dosud znečisťovaly přehradu. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Nádrž má rozlohu asi 2500 metrů čtverečních a bude také domovem vodních ptáků.

Vodohospodáři nádrž vybudovali mezi Veverskou Bítýškou a Chudčicemi. V nádrži je několik ostrovů, které budou domovem ptáků. Nádrž zachytí splaveniny především v době vysokých průtoků, zejména v době jarního tání a letních dešťů.

Povodí již nyní buduje další tři obdobné nádrže na toku Veverka, který se nachází nedaleko hradu Veveří. Hotovy budou v letošním roce.

Mluvčí vysvětlila, že stavba sedimentačních nádrží je dalším z důležitých kroků k průběžnému čištění přehrady. Před několika lety byla zamořená sinicemi a řasami. Vyčištění přišlo stát na 130 milionů korun. Vodohospodáři ji odbahnili a vyvápnili dno. Vodu od jara do podzimu provzdušňují za pomoci 20 speciálních věží a fosfor, který napomáhá růstu sinic, snižují vsypáváním síranu železitého.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí