zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno odkanalizuje pravý břeh přehrady, zlepší tím kvalitu vody

08.03.2015
Voda
Čištění odpadních vod
Urbánní ekologie
Brno odkanalizuje pravý břeh přehrady, zlepší tím kvalitu vody

Brno chce ještě více zlepšit kvalitu vody v Brněnské přehradě odkanalizováním jejího pravého břehu. Radní proto souhlasili s vytvořením investičního záměru, který rozpracuje dvě zvažované varianty, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Jedna z variant by podle něj vyšla zhruba na 140 milionů a připojila by až 55 procent všech okolních objektů na městskou kanalizaci, druhá možnost je za téměř 80 milionů korun a připojila by čtvrtinu objektů. Záměr bude hotový do konce letošního roku, doplnil mluvčí magistrátu Pavel Žára. Vedení města vybere vhodnou variantu příští rok.

Brněnská přehrada byla dříve zamořená sinicemi a řasami. Vyčištění přišlo stát na 130 milionů korun. Vodohospodáři ji odbahnili a vyvápnili dno. Vodu od jara do podzimu provzdušňují za pomoci 20 speciálních věží a fosfor, který napomáhá růstu sinic, snižují vsypáváním síranu železitého. Kvalita vody se výrazně zlepšila, takže je vhodná ke koupání.

Hlavním cílem kanalizačního napojení rekreačních lokalit v částech Rakovec, Kozí horka, Chochola, Rokle, Jelenice a Obora je jednak udržet kvalitu vody a také ji ještě zlepšit. "Kdybychom nijak nepokračovali v dalších pracích a odkanalizování území, časem bychom museli kvalitu vody řešit znovu," uvedl Mrázek.

Podle něj záměr upřesní výši částek obou variant a také přesný počet objektů. "Podle možností rozpočtu města se pak rozhodneme, kterou možnost zvolíme a kdy ji zrealizujeme. S největší pravděpodobností totiž nebudeme moct získat žádnou dotaci, a proto bude muset vše zaplatit město," doplnil Mrázek, do jehož gesce spadají investice.

Magistrát chce zamezit přítoku znečištěné vody do přehrady ve městě, ale snaží se o zlepšení i v obcích nad přehradou. "Musíme omezit přítok znečištění s obsahem dusíku a fosforu. Přispívají k tomu čistírny odpadních vod nebo otevření sedimentační nádrže na Kuřimce. To všechno umožňuje kvalitu vody zlepšovat, ale nejsou odkanalizované všechny obce nad přehradou," informoval primátorův náměstek Martin Ander (SZ), který má na starosti životní prostředí. V první řadě je podle něj nutné připojit na městskou kanalizaci rekreační objekty v okolí. "Zároveň jsme vznesli přání na Jihomoravský kraj, aby podpořil obce nad přehradou v přípravě projektových dokumentací na kanalizace," dodal Mrázek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
4. 2020
3.4.2020 - Seminář, školení
Praha, EA hotel Populus
7
4. 2020
7.4.2020 - Seminář, školení
Praha, Hotel Tristar - Congress
CHEMELEONI s.r.o.
21
4. 2020
21-22.4.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí