zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dnes je mezinárodní Den bez balené vody

16.03.2015
 Dnes je mezinárodní Den bez balené vody

Máte žízeň? Zažeňte ji bezodpadově. Připojte se k 5. ročníku světového Dne bez balené vody...

Ve světě se denně vypije přes 700 milionu litrů balené vody. Největší podíl na tom hlásí Čína (100 mil.), USA (85,6 mil.) a Nigerie (69 mil). V Českukupujeme3 miliony litrů za den[1]. Den bez balené vody chce připomenout, že kvalita naší vody z kohoutku přitom patří mezi nejlepší na světě.

Tradice Dne bez balené vody se zrodila v roce 2010 v Kanadě, a to z iniciativy Národní studentská unie[2]. Vysokoškolákům se nelíbilo, že se voda prodává jako zboží, když se ve skutečnosti jedná o veřejný statek a základní životní nutnost. Kanaďané také poukazují na vysokou ekologickou stopu balené vody: její dopad na životní prostředí je až 1000krát vyšší než ten vody kohoutkové.

pitnáPřímořské státy čelí velkému problému znečištění oceánů. ,,Množství plastů zejména v Tichomoří je tak obrovské, že bývá označováno za šestý světadíl," prozradilDavid Lukáč ze Spolku průmyslové ekologie při VŠCHT.[4]Lukáč varuje, že Českou republiku plastový nepořádek v přírodě také trápí: 25-46% volně pohozených odpadků dle studie MŽP[5] představují právě PET lahve. Průměrný Čech jich za rok koupía posléze vyhodí okolo 200 kusů.[6]

Většina PET lahví naštěstí nekončí v přírodě. V tuzemsku se můžeme pochlubit nadprůměrnou mírou recyklace plastových obalů: dosahuje 67%[7], přičemž v EU27 je průměr méně než 40%[8]. Faktem ale zůstává, že nejužitečnější je vzniku odpadu předcházet: místo igelitových tašeknosit látkovou, místo jednorázové nádobí používat omyvatelné, místo balených nápojů pít točené. To si Češi nejlépe uvědomili během ekonomické recese v roce 2008. Platit 50-200x více za vodu v PET lahvích a ještě se starat o třízení přestalo dávat smysl. Celkově tak za posledních 6 let spotřeba balených vod klesla o 18,9% v maloobchodě, v pohostinství dokonce o třetinu.[9]

,,Voda z obchodu je nejen drahá a neekologická, ale ani nechutná lépe a neprospívá zdraví více než ta, co máme doma," vysvětluje trend Zuzana Cabejšková, předsedkyně spolku Česko pije z vodovodu. ,,Čtyři z pěti lidí nerozeznají chutě balené a kohoutkové a 75% dává vodovodě stejnou nebo lepší známku," poukazuje Cabejšková na slepé ochutnávky, které se svým spolkem po republice dělají.

Den bez balené vody můžete oslavit i v restauracích. Dle Michaely Závodné ze Zomato nabízí vodu z kohoutku zadarmo každá třetí restaurace: ,,Další podniky pak vodu buď zpoplatňují, nebo vyhoví jen individuálním žádostem. Některé službu uplně odmítají."

Přehled podniků, kde jsou točené vodě nakloněni nabízí web spolku Česko pije z vodovodu -

www.zvodovodu.cz


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí