zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Europoslanci schválili omezení produkce lehkých plastových tašek

30.04.2015
Odpady
Europoslanci schválili omezení produkce lehkých plastových tašek

Spotřeba lehkých plastových tašek v zemích Evropské unie by měla v nejbližších letech výrazně poklesnout. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu, kteří přijali směrnici dávající členským státům na výběr, jak snížit produkci tašek znečišťujících životní prostředí. Oponenti, kteří návrh označovali za zbytečné omezení práv spotřebitelů, byli většinou europoslanců přehlasováni.

Unijní země budou muset tašky buď do roku 2018 zcela zpoplatnit, nebo přijmout jiná opatření, která zajistí, aby jejich průměrná roční spotřeba klesla do roku 2019 na 90 kusů na osobu. O šest let později by se pak mělo ročně spotřebovat nejvýše 40 tašek na osobu. V současnosti přitom každý člověk použije podle statistik EU 200 tašek za rok.

"Zpoplatnění plastových tašek se již ukázalo být správnou cestou. Toto je historická šance, jak omezit jejich škodlivý dopad na životní prostředí," prohlásila zpravodajka návrhu Margrete Aukenová z poslanecké frakce zelených. V Česku již dnes všechny velké nákupní řetězce plastové tašky zpoplatňují.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí