zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konečný termín pro klasifikaci a označení chemických směsí podle nařízení CLP se blíží

06.05.2015
Chemické látky
Konečný termín pro klasifikaci a označení chemických směsí podle nařízení CLP se blíží

ECHA znovu upozorňuje na konečný termín 1. 6. 2015, kdy v souladu s nařízením CLP musí být označeny výrobky, včetně spotřebního zboží i průmyslové směsi (zveřejněno ECHA 8. 4. 2015).

Klasifikace a označování nebezpečných chemických látek vychází z globálně harmonizovaného systému schváleného v OSN. Předchozí právní předpisy EU -- směrnice o nebezpečných látkách (DSD) a směrnice o nebezpečných přípravcích (DPD) jsou postupně nahrazovány a od 1. června 2015 jediným právním předpisem, který se vztahuje na klasifikaci a označování látek i směsí před jejich uvedením na trh, bude nařízení (ES) č. 1272/2008 (nařízení CLP).

Nyní je potřeba zjistit, co bude nutné udělat, aby klasifikace, označování a balení chemických směsí byly v souladu s nařízením CLP a jaký dopad bude mít na společnosti konečný termín 1. června 2015.

Agentura ECHA zveřejnila na svých stránkách newsletter s nejčastějšími dotazy, aby společnostem pomohla s přípravou, seznámila je s požadavky a jejich realizací ve smyslu nařízení CLP.

Tipy pro termín CLP 2015:

  • znovu označit a přebalit směsi
  • aktualizovat bezpečnostní listy
  • klasifikovat směsi obsahující látky považované za důvěrné
  • do klasifikace vlastní směsi je třeba zahrnout plnou klasifikaci látek, kterou poskytl její dodavatel, včetně harmonizované klasifikace složek a případné vlastní klasifikace pro třídy nebezpečnosti, které nejsou uvedeny v příloze VI nařízení CLP
  • pokud se vlastní klasifikace neshoduje s klasifikací jednoho nebo více dodavatelů, vytvořit ve formátu IUCLID 5 zprávu následného uživatele a předložit ji agentuře ECHA pomocí portálu REACH--IT.

Další informace:

Internetová stránka CLP 2015

Stručný průvodce klasifikací a označováním chemických látek v EU

Klasifikace směsi

Alternativní chemický název ve směsích

Zprávy následných uživatelů

Předložení zprávy následného uživatele

Výstražné symboly CLP

Význam výstražných symbolů CLP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí