zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonská zoologická zahrada se snaží vylepšit pověst švábům

02.08.2015
Příroda
Japonská zoologická zahrada se snaží vylepšit pověst švábům

Zoologická zahrada ve městě Jamaguči na západě Japonska se pustila do úkolu, který by odradil leckterou firmu specializující se na vztahy s veřejností. Chce totiž vylepšit pověst celosvětově neoblíbeného druhu hmyzu - švábů. Informovala o tom agentura AFP.

Na světě žije ohromujících - a podle převažujícího mínění odporných - 4000 druhů švábů. Tito tvorové dokážou přežít prakticky kdekoli, ale nejčastěji na ně narazí městští obyvatelé v temných kuchyňských koutech, anebo je uvidí prchat po podlaze, když v noci nečekaně rozsvítí.

Podle zaměstnanců zoologické zahrady ale mají švábi špatnou pověst nezaslouženě - ve skutečnosti odvádějí životně důležitou práci a jsou významným dílem potravního řetězce. Jakkoli to nezní příliš přitažlivě, švábi likvidují hnijící mršiny a uhynulé rostliny.

Proto zoo připravila expozici, která návštěvníkům představí asi 200 jedinců 15 různých druhů švábů. V rámci vzdělávacího programu si návštěvníci mohou vyzkoušet například běh proti švábům, aby si porovnali, kdo je rychlejší, a ti odvážnější si mohou na švába i sáhnout. Do ruky dostanou madagaskarský druh, který dorůstá až sedmi centimetrů délky a vyluzuje syčivé zvuky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí