zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podlimitní odběr podzemní vody a povinnost podat poplatkové hlášení a přiznání

13.08.2015
Voda
Podlimitní odběr podzemní vody a povinnost podat poplatkové hlášení a přiznání

Je odběratel podzemní vody povinen zpracovat poplatkové hlášení, i když skutečný odběr dlouhodobě nepřesahuje 6000 m3 a odebírané množství vody je v souladu s povoleným množstvím odběru?

Otázka

Je odběratel podzemní vody povinen zpracovat poplatkové hlášení, i když skutečný odběr dlouhodobě nepřesahuje 6000 m3 a odebírané množství vody je v souladu s povoleným množstvím odběru?

Odpověď

Podle ustanovení § 88 odst. 5 vodního zákona je odběratel podzemní vody povinen pro stanovení výše záloh poplatku za odebrané množství podzemní vody zpracovat poplatkové hlášení. Tuto povinnost má odběratel v případě, že jeho povolení k odběru podzemních vod přesahuje množství 6000 m3 za kalendářní rok nebo 500 m3 za měsíc (§ 88 odst. 2). Zálohy za odběr podzemní vody se platí vždy z celkového maximálního povoleného množství, které je uvedeno v platném rozhodnutí - povolení k odběru podzemních vod.

S ohledem na výše řečené lze shrnout, že je-li povolené množství stanoveno např. ve výši 10 000 m3, bude poplatkové hlášení zpracováváno a zálohy stanoveny podle povolené výše odběru (nikoliv podle skutečně odebraného množství). V následně podávaném poplatkovém přiznání již odběratel uvádí celkové množství odebrané podzemní vody; na základě těchto údajů (a po jejich ověření) vydá Česká inspekce životního prostředí poplatkový výměr, na jehož základě a po porovnání se zaplacenými zálohami provede vyúčtování (tj. např. vrátí část vybraných záloh).

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí