zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Liberecký kraj dostal dotaci na likvidaci skládky v Bulovce

21.08.2015
Odpady
Sanace, staré zátěže
Liberecký kraj dostal dotaci na likvidaci skládky v Bulovce

Liberecký kraj dostal dotaci na dokončení likvidace nelegální skládky německého odpadu v Bulovce na Liberecku. První část skládky byla odstraněna na počátku loňského roku a zaplatili ji Němci. Náklady na druhou etapu se odhadují na 9,5 až deset milionů korun. Ze Státního fondu životního prostředí má kraj slíbeno 79 procent, zbytek zaplatí ze svého. Novináře o tom dnes informoval náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj).

"Pro nás to znamená, že může vypsat výběrové řízení na dodavatele, na podmínkách soutěže dlouhodobě pracujeme. Není to tak jednoduché, protože kraj nikdy takovou zakázku nevypisoval. Výběrové řízení bude otevřené, oslovit chceme co nejvíce účastníků," řekl Jadrný. Předpokládá, že část odpadu by se měla spálit, část bude nutné uložit na skládky. "Odpad je degradovaný, nedá se vytřídit, nedá se s ním už nic jiného dělat, něco už i hořelo. Nevíme, co nás v těch halách čeká a musíme být proto připraveni na všechno," dodal Jadrný.

Do zemědělského areálu v Bulovce - Arnolticích byly na přelomu let 2005 a 2006 dovezeny tisíce tun plastů, textilu s příměsí použité obuvi a koberců původem z Německa. Údajně měly být znovu využity, zpracováno a využito však bylo podle odhadů jen něco málo přes 500 tun textilu a plastů. Ve čtyřech objektech a na volném prostranství zůstalo uskladněno téměř 9000 tun odpadu. V první etapě se podařilo odvézt a zlikvidovat 4499 tun odpadu, z toho 976 tun textilu a 3523 tun plastů. Likvidace stála 320.000 eur (8,65 milionu Kč) a zaplatili ji Němci. O zbytek by se teď měl postarat Liberecký kraj.

Skládka nelegálního odpadu v Bulovce je jedinou, jejíž likvidaci Liberecký kraj financuje. Přihlásil se k tomu po předchozí dohodě s Českou inspekcí životního prostředí a díky možnosti čerpání financí ze státních fondů vyčleněných právě pro tyto případy. "Peníze vynaložené na likvidaci se budou i nadále vymáhat po původních majitelích, kteří navezení nelegálních odpadů dopustili. Ovšem ti jsou neznámo kde," řekl Jadrný. V republice je podobných míst s nelegálními odpady celá řada. "Zhruba 1000 tun odpadu máme třeba v bývalém vojenském prostoru Ralsko," dodal Jadrný.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí