zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní fond životního prostředí žádá na letošek 974,5 mil. navíc

11.09.2015
Obecné
Státní fond životního prostředí žádá na letošek 974,5 mil. navíc

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) žádá na letošek navýšení výdajového limitu o dalších 974,5 milionu korun. Celkem by tak měl mít k dispozici asi 4,23 miliardy korun. Další finanční prostředky jsou potřeba kvůli dočerpávání peněz z evropských fondů za období 2007-2013 i nárůstu vyplácené podpory žadatelům v programu Nová zelená úsporám 2013. ČTK to sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Dočerpávání peněz v operačním programu Životní prostředí (OPŽP) vyžaduje spolufinancování ze strany českého státu. Na tyto účely má Státní fond životního prostředí nyní k dispozici asi 1,95 miliardy korun. Aby bylo možné všechny peníze dočerpat, je nutné na spolufinancování vynaložit dalších 694,4 milionu korun. "V době schvalování rozpočtu nebylo možné zohlednit progresi čerpání OPŽP, k níž došlo v posledním čtvrtletí 2014," poznamenala Pospíšilová.

V programu Nová zelená úsporám 2013 se počítá s tím, že by většina žadatelů měla letos doložit realizaci stavebních úprav. Vyplývá to ze zkušeností z předchozího programu Zelená úsporám a také z toho, že většina žádostí byla podána v loňském roce.

SFŽP funguje jako základní ekonomický nástroj k uskutečňování státní politiky životního prostředí. Kromě spolufinancování evropských programů a řízení programu Nová zelená úsporám na zateplení a energetické úspory poskytuje různé další podpory v oblasti životního prostředí. Dává půjčky a dotace mimo jiné na programy pro ochranu vod, ovzduší, nakládání s odpady nebo odstraňování ekologických zátěží.

Od roku 2004 musí fond plnit limit výdajů, na loňský rok byl stanoven na více než čtyři miliardy korun a nebyl překročen.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí