zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studie: britský antifosilní zákon snižuje účty rodinám

07.10.2015
Energie
Studie: britský antifosilní zákon snižuje účty rodinám

Za pět let budou platby za energie běžné britské domácnosti o desetinu menší než v současnosti [1]. Zjistila to studie analyzující dopad tzv. antifosilního zákona, který v Británii platí už od roku 2008. Česká vláda má dnes na programu rozhodnutí o tom, zda připraví podobnou legislativu - jak slíbila ve svém programovém prohlášení - nebo udělá jen neúčinnou koncepci.

Studie zjistila, že na přechod od fosilních paliv budou rodiny přispívat o 55 liber ročně více než dnes. Ale díky zlepšující se energetické účinnosti (zateplování domů, zavádění chytrých měřáků a podobně) budou moci ještě více šetřit - celkem 80 liber ročně [1]. A v praxi to pravdu funguje. Už dnes je spotřeba elektřiny a plynu na vytápění o téměř čtvrtinu nižší než před deseti lety [2].

Průmyslové podniky budou mít v roce 2020 i kvůli antifosilní legislativě dražší energii. Ale pokud využijí potenciál úspor energie, na účtech to díky nižší spotřebě nepoznají [3]. Studie také prokázala, že cílená politika snižování závislosti na ropě, plynu a uhelných dolech nevyhání průmysl z Británie [4].

Praxe naopak dokládá rostoucí atraktivitu ostrovního království, kam se - díky místní poptávce - stěhují továrny vyrábějící například větrné elektrárny či úsporná auta. Zákon si pochvaluje Svaz britského průmyslu [5] a také odbory [6].

Dnešní jednání české vlády se tak může stát důležitým krokem k nastartování moderní chytré ekonomiky, oživení strojírenského průmyslu i stavebnictví, vzniku tisíců nových pracovních míst, poklesu znečištění i výdajů domácností.

Hnutí DUHA však upozorňuje, že zvolený cíl pro rok 2050 - snížení závislosti na fosilních palivech o 80 procent oproti roku 1990 - není dostatečný. Naše země by měla snížit svoji současnou závislost a ne porovnávat se s dobou, kdy ještě fungovalo obstarožní a extrémně plýtvavé socialistické hospodářství. I v současnosti přitom máme čtvrtou nejhorší energetickou účinnost v EU, způsobenou plýtváním - nikoliv podílem průmyslu. Ve znečištění jsme dokonce druhá nejhorší země.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Britové měli obrovské štěstí, že se v roce 2008 dokázala domluvit vláda s opozicí, svazem průmyslu i odbory a vznikl antifosilní zákon. Díky cílené politice se země zbavila už pětiny fosilní závislosti a lidé mohou čekat v budoucnu nižší účty za energie i větší nabídku pracovních míst. Česká vláda by se měla dnes inspirovat a schválit přípravu českého antifosilního zákona. Slevit na pouhou bezzubou koncepci by znamenalo porušit programové prohlášení a nechat si propadnou vstupenku do klubu úspěšných evropských zemí."

,,Navržený cíl zákona je však potřeba zlepšit. Nemá cenu poměřovat budoucnost se socialistickým hospodářstvím roku 1990. Logické je stanovit si cíl oproti současnému stavu - ten přece potřebujeme vylepšit."

Kontakty:

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí