zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace skládky u Nelahozevsi by mohla být hotová za pět let

05.11.2015
Odpady
Sanace, staré zátěže
Likvidace skládky u Nelahozevsi by mohla být hotová za pět let

Likvidace skládky nebezpečného odpadu u Nelahozevsi na Mělnicku by mohla být hotová za pět let. Ministerstvo financí plánuje na tuto akci ještě letos vypsat tendr, sdělila ČTK Tereza Peprníková z tiskového oddělení ministerstva financí. Hodnotu tendru ministerstvo nezveřejnilo, zřejmě půjde minimálně o desítky milionů korun.

Chemikálie z bývalého podniku Kaučuk byly na skládku poblíž Nelahozevsi navezeny před rokem 1989, jde zřejmě o více než 20.000 sudů. Na konci osmdesátých let byl odpad zahrnut zeminou a osázen keři. Likvidaci nyní zajistí stát.

Ministerstvo financí v současné době pracuje na finální verzi zadávacích podmínek k veřejné zakázce. Sanační práce by podle plánů měly být hotové do pěti let od uzavření smlouvy s firmou, která v tendru zvítězí a sanaci uskuteční. "Cílem prací je úplné vymístění skládky sudů a odstranění vzniklých odpadů, aby bylo zabráněno další kontaminaci podzemních vod," uvedla Peprníková. Po ukončení sanačních prací bude podle ní oblast skládky dále sledována.

Obec Nelahozeves dlouhodobě usiluje o co nejrychlejší likvidaci skládky, protože se obyvatelé bojí mimo jiné i toho, že se toxické látky dostanou do vodních toků i studní. Kvůli čekání na likvidaci obec zažalovala ministerstvo životního prostředí a loni podala kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí