zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Byli jsme u toho - Oskar za nejlepší ekologický projekt roku 2015

22.01.2016
Energie
Obecné
Byli jsme u toho - Oskar za nejlepší ekologický projekt roku 2015

Nejlepší ekologické projekty světa za rok 2015 pocházejí z Etiopie a Íránu...

Noví držitelé světových ekologických oskarů byli představeni v íránském Teheránu, kde se uskutečnilo již 15. finále soutěže Energy Globe Award, do níž je zapojeno 177 zemí světa. Poprvé v historii měla ve finále zastoupení také Česká republika, jejíž projekt hotelu a vinařství Galant postoupil díky vítězství v národním kole soutěže E.ON Energy Globe Award ČR.

Soutěž Energy Globe Award určená nejlepším ekologickým projektům, které chrání životní prostředí a spoří energii, funguje již od roku 1999. V aktuálním 15. ročníku si sošku pro celkového vítěze a za nejlepší světový projekt odneslo město Teherán a jeho čistička odpadních vod. ,,Jde o největší odpadní čističku na Blízkém východě, která kromě čisté vody zásobuje město Teherán také elektrickou energií a teplem. Stále jsou přitom v provozu pouze čtyři z celkem osmi plánovaných částí této čističky. Proto se produkce vody, tepla i elektřiny ještě výrazně zvýší," vysvětluje Jitka Ničová ze společnosti E.ON Energie, která u nás pořádá národní kolo této soutěže.

Druhý vítězný projekt za rok 2015 pochází z Etiopie a usiluje o nápravu eroze vyskytující se ve vesnicích a odlehlých částech této země. ,,Cílem projektu je opět zalesnit vybrané části této země. Organizace Green Ethiopia, která celou akci zaštítila, zásobuje sazenicemi místní obyvatele, ti je pak sázejí primárně v kopcích v okolí svých polí a domovů. Po vysázení vznikají celé lesy, které zase zpřístupňují nové zdroje vody, a tím opětovně umožňují vysázení ovocných stromů nebo zeleniny. V konečném důsledku tak obyvatelé získávají nové zdroje vody i potravin," vysvětluje Ničová. Do dnešního dne bylo podobným způsobem v Etiopii vysázeno přes 16,7 milionů stromů na ploše 2 139 hektarů.

Do světového finále, kterého se zúčastnilo pouhých 15 z celkem 2 000 přihlášených projektů, postoupil vůbec poprvé také český zástupce. Projekt hotelu a vinařství Galant zvítězil v roce 2013 v českém kole soutěže zvaném E.ON Energy Globe Award ČR, když jeho majitel Jiří Marian dokázal chytrým způsobem snížit provozní náklady i ekologickou stopu svého podnikání. Tuzemský zástupce byl v rámci světového finále zařazen do kategorie Vzduch, v níž ale nakonec uspěl projekt společnosti Coop. Ta ve Švýcarsku využívá pro zavážení zboží do svých prodejen elektřinou poháněné kamiony a další ekologické způsoby dopravy.

globe

O soutěži E.ON Energy Globe Award ČR

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, známá mezi odbornou i laickou veřejností jako ekologický oskar, oceňuje projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Jedná se o mezinárodní soutěž, kterou v České republice již po několik let pořádá energetická společnost E.ON.

O společnosti E.ON

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65.000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4.000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí cca 9 %.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí