zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Startuje 8. ročník soutěže ekologických oskarů, novinkou je kategorie Stavba

09.02.2016
Doprava
Energie
Obecné
Odpady
Ovzduší
Příroda
Voda
Zemědělství
Ekologické stavění, bydlení
Ekologické vzdělání a výchova
Firemní ekologie
Startuje 8. ročník soutěže ekologických oskarů, novinkou je kategorie Stavba

Již poosmé se v České republice uskuteční národní kolo světové soutěže Energy Globe Award, která paralelně probíhá ve 177 zemích světa...

Její česká verze pod názvem E.ON Energy Globe Award ČR startuje registrací projektů. Až do 15. dubna se může přihlásit každý, jehož projekt přispívá k úsporám energií či ochraně životního prostředí. Autor vítězného projektu získá ekologický vůz ŠKODA a možnost zúčastnit se světového finále soutěže.

Novinkou letošního ročníku soutěže ekologických oskarů je rozšíření počtu základních kategorií o novou kategorii Stavba. ,,V minulých ročnících se nám do soutěže přihlásila řada unikátních a přínosných staveb. Jsme přesvědčeni, že je potřeba jim věnovat větší pozornost, proto jsme letos pro ekologické budovy připravili samostatnou kategorii," říká Michael Fehn z energetické společnosti E.ON, která soutěž v České republice pořádá. Celkový počet základních kategorií soutěže díky tomu narostl na šest. Zatímco kategorie Obec, Firma, Mládež, Kutil a Stavba jsou určeny již dokončeným projektům, do kategorie Nápad budou zařazeny všechny rozpracované projekty či myšlenky. V případě zajímavého nápadu pomůže společnost E.ON a další partneři s jeho realizací.

Možnost přihlašování projektů do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR mají zájemci až do 15. dubna na webových stránkách www.ekologickyoskar.cz. ,,Přihlásit mohou autoři každý projekt bez ohledu na to, v jakém stádiu příprav je. Důležitá je pouze základní myšlenka chránit životní prostředí nebo spořit energie," vysvětluje Fehn. Po uzavření přihlášek proběhne v polovině června tisková konference, na níž budou představeny vítězné projekty jednotlivých kategorií, které postoupí do finále a zúčastní se slavnostního vyhlášení vítězů.

Záštitu 8. ročníku soutěže převzala stejně jako v minulých letech Akademie věd ČR. ,,Naším cílem je pomoci při výběru nejlepších ekologických projektů. Na hodnocení se proto podílí řada odborných pracovišť Akademie věd, univerzit a dalších institucí," vysvětluje za Akademii věd ČR Bedřich Moldan z Univerzity Karlovy.

Hlavním partnerem E.ON Energy Globe Award ČR bude i v letošním roce, v rámci 8. ročníku soutěže, značka ŠKODA, která poskytne ceny pro nejlepší projekty základních kategorií i celkového vítěze. Obdobně jako loni, kdy se vítězem stalo sdružení TEREZA s projektem ekologických vzdělávacích programů do škol, odjede i letos autor nejlepšího projektu s vozem ŠKODA Octavia Combi G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). ,,Tentokrát půjde o vůz v provedení s automatickou převodovkou DSG, která je u modelu Octavia G-TEC novinkou v nabídce značky a na trhu se objeví ve druhé polovině letošního roku," doplňuje Michal Pres, vedoucí marketingu ŠKODA AUTO Česká republika. ,,Vítězům dílčích kategorií dále zapůjčíme k ročnímu bezplatnému užívání náš nejekologičtější a nejhospodárnější model Citigo, rovněž s pohonem na stlačený zemní plyn," uzavírá Michal Pres.

O soutěži E.ON Energy Globe Award ČR

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Mezi odbornou i laickou veřejností je známá jako ekologický oskar. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Jedná se o mezinárodní soutěž, kterou v České republice již po několik let iniciuje a pořádá energetická společnost E.ON.

Za dobu své existence soutěž přilákala přes 1 500 projektů. Řada z nich přitom ovlivnila životy stovek tisíc obyvatel České republiky: do iniciativy Ukliďme Česko se již zapojily desítky tisíc lidí, ekologické programy TEREZA zase každoročně pomáhají vzdělávat přes 90 000 dětí. Více informací o soutěži a možnost přihlášení svého projektu najdete na webu www.ekologickyoskar.cz.

O společnosti E.ON

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65.000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4.000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí cca 9 %.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí