zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Motivační systém třídění odpadu se Ústí nad Orlicí osvědčil

19.05.2016
Odpady
Urbánní ekologie
 Motivační systém třídění odpadu se Ústí nad Orlicí osvědčil

Po letošním zavedení motivačního sběru tříděného odpadu v Ústí nad Orlicí množství odevzdaného papíru, plastů a nápojových kartonů výrazně vzrostlo. Lidé je mohou třídit do pytlů, za každý dostanou desetikorunovou slevu na poplatcích za popelnice. V únoru bylo odevzdáno 1551 pytlů, v březnu 3222 a v dubnu 6988 pytlů. Přesto tříděného odpadu v kontejnerech neubylo, řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí Tomáš Kopecký.

"Zatím se ale nesnížilo množství směsného odpadu v popelnicích. Ten má sezonní charakter, třeba v zimě je hodně popela," uvedl Kopecký.

Obyvatelé Ústí nyní platí za svoz odpadů na jednoho obyvatele 620 korun ročně. Lidé mohou nechat pytle s vytříděným odpadem označené čárovým kódem u popelnic, kde je zaevidují a odvezou technické služby, nebo je mohou sami odvézt do sběrného dvora a vykázat se městskou čipovou kartou. Bonusový systém lze uplatnit na všechny včetně malých dětí.

Za jeden naplněný pytel je sleva deset korun, maximálně jich lze ročně odevzdat 20. Počet odevzdaných pytlů může každý průběžně sledovat na internetu. "Už v tuto chvíli mají někteří lidé počet vyčerpaný a chodí si pro karty a štítky na další členy domácnosti," řekl Kopecký.

Pytle na tříděný odpad měli lidé v Ústí již dříve, za jejich naplnění a odevzdání však neměli žádné výhody. V předchozích dvou letech rostlo množství recyklovaného odpadu zhruba o deset procent každý rok a zároveň mírně ubylo směsného odpadu. Kopecký připouští, že Ústí na tom dříve nebylo s recyklací nejlépe, proto jsou nárůsty značné. Kdyby se kvóty odevzdaných pytlů na rodinu rychle vyčerpaly, pokusí se ve vedení města prosadit jejich zvýšení.

Radnice také letos rozdala domácnostem téměř 800 kompostérů na biologický odpad. Vlastní kompostárnu město ještě nemá, zatím pro ni hledá místo a dotace na její zřízení. Díky kompostérům by mělo více zeleného odpadu zůstat na zahradách a nekončit v popelnicích nebo ve svozových kontejnerech.

Za třídění, svoz a likvidaci odpadu zaplatilo Ústí před třemi lety asi 15 milionů korun, na poplatcích od obyvatel vybralo osm milionů. V současnosti náklady dosahují asi 11 milionů, město ale stále doplácí asi 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
4. 2020
23.4.2020 - Seminář, školení
EA Hotel Populus, Praha
2
6. 2020
2.6.2020 - Seminář, školení
hotel Hesperia
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí