zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

40 let investic do kvality koupacích vod v Evropě vedlo k jejímu zlepšení

11.06.2016
Voda
Ekologická dovolená, cestování
40 let investic do kvality koupacích vod v Evropě vedlo k jejímu zlepšení

Již 40 let se Evropská unie snaží zajistit čistou a zdravotně nezávadnou vodu ke koupání.

Na začátku tohoto úsilí stála směrnice o jakosti vod ke koupání. Výroční zpráva o kvalitě vod ke koupání je důkazem významu uvedeného právního předpisu i dlouholetého investování do infrastruktury v oblasti odpadních vod a jiných opatření zaměřených na snižování míry znečištění. Kvalita vod ke koupání se průběžně soustavně zlepšuje: V roce 2015 splňovalo v EU minimální požadavky na kvalitu vody 96 % sledovaných lokalit určených ke koupání.

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) spolu s Evropskou komisí vypracovaly výroční zprávu o kvalitě vod ke koupání, v níž uvádí výsledky posouzení kvality vod ke koupání v roce 2015 i lokality, kde se v roce 2016 očekává dobrá kvalita.

Využily při tom analýzy vzorků odebraných ve více než 21 000 pobřežních i vnitrozemských lokalitách ke koupání v EU, Švýcarsku a Albánii. Při rozboru vzorků se zjišťovalo, zda nejsou kontaminovány fekáliemi z kanalizace nebo chovu hospodářských zvířat.

Minimální požadavky splňovalo 96 % lokalit a u více než 83 % míst pak voda vyhovovala dokonce i přísnějším požadavkům a byla označena za ,,výbornou". Několik velkých turistických oblastí a měst jako Blackpool, Kodaň či Mnichov začíná rovněž profitovat z investic do vylepšených kanalizačních systémů, díky nimž je nyní voda ke koupání v přístavních oblastech, říčních lokalitách a přilehlých plážích čistší.

Kvalita vod ke koupání se v průběhu času zlepšila. V roce 1991 splňovalo nejvyšší normy pouze 56 % lokalit ke koupání. Tento podíl vzrostl v roce 2015 na 87 %, k čemuž se dospělo na základě každoročního sledování 9 600 lokalit ke koupání během uvedeného období.

Souvislosti

Pro rekreační činnosti jako plavání představuje fekální kontaminace ohrožení veřejného zdraví. Koupání na kontaminované pláži nebo jezeře může mít za následek různá onemocnění. Hlavními zdroji znečištění jsou odpadní vody z kanalizace a odvádění vody z hospodářství a zemědělských půd. Míra znečištění se zvyšuje při silných deštích a záplavách, kdy dochází k přeplnění kanalizačního systému a znečištěná drenážní voda se dostává do řek a moří. Před 40 lety se do mnoha vodních toků a nádrží v Evropě dostávalo velké množství nekontrolovaných, nevyčištěných nebo jen částečně vyčištěných odpadních vod.

Koupací sezóna v roce 2015 byla první, kdy všechny členské státy EU monitorovaly kvalitu vod v lokalitách ke koupání podle ustanovení revidované směrnice o jakosti vod ke koupání (2006/7/ES). Směrnice stanoví, kdy lze kvalitu vody ke koupání klasifikovat jako výbornou, dobrou, přijatelnou nebo nevyhovující, a to v závislosti na míře znečištění fekálními bakteriemi.

Bližší informace

Společně se zprávou zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí i interaktivní mapu, jež ukazuje stav vody v konkrétních lokalitách. Dodatečné informace (např. zprávy za jednotlivé země) a samotná směrnice o kvalitě vod ke koupání, jsou dostupné na internetových stránkách agentury EEA a stránkách Evropské komise věnovaných kvalitě vod ke koupání. Zprávu za Českou republiku (v angličtině) naleznete zde.

Zdroj: CENIA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
5
2. 2020
5-6.2.2020 - Konference
v areálu Interhotelu Olympik, konkrétně hotel OLYMPIK CONGRESS sál Artemis
17
2. 2020
17-21.2.2020 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno
24
3. 2020
24.3.2020 - Seminář, školení
Brno, Koleje JAK
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí