zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový metodický pokyn MŽP k identifikačním číslům provozoven

18.07.2016
Odpady
Firemní ekologie
Nový metodický pokyn MŽP k identifikačním číslům provozoven

V reakci na širokou řadu dotazů z praxe k nově zavedené povinnosti uvádění identifikačních čísel provozoven, aktuálně vydává MŽP metodický pokyn s výkladem, jak k této nové povinnosti přistupovat.

Cílem metodického pokynu je zajištění jednotného využívání identifikačních čísel provozoven a tedy pokud možno smysluplné naplnění souvisejících cílů této nové povinnosti.

Co je IČP?

Identifikační číslo provozovny (dále jen ,,IČP") slouží k identifikaci provozovny subjektu. Identifikační číslo provozovny přiděluje provozovně příslušný živnostenský úřad podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, v platném znění. Pokud provozovna nemá přiděleno identifikační číslo provozovny, potom si subjekt může IČP sám zvolit, pak se jedná se o ,,interní IČP".

IČP ve smyslu zákona o odpadech slouží pro přesné označení adresy provozovny ohlašovatele nebo partnerského subjektu.

Kde je možné IČP vyhledat?

Příslušné existující IČP je možno nalézt na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu v Rejstříku živnostenského podnikání (dále jen ,,RŽP") (www.rzp.cz), který umožňuje vyhledání konkrétního podnikatelského subjektu se zobrazením jeho údajů z veřejné části Živnostenského rejstříku v souladu s § 60 odst. 6 zákona č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, v platném znění.

Od kdy povinnost zapisovat IČP platí?

V souladu s čl. II odst. 4 vyhlášky č. 83/2016 Sb., kterou se mění vyhláška č. 383/2001 Sb., je dodavatel odpadu, který je původcem odpadu, povinen v rámci písemných informací o dodávce odpadu poskytovat osobě oprávněné k provozování zařízení k nakládání s odpady identifikační číslo provozovny od 1. května 2016.

V souladu s čl. II odst. 5 vyhlášky č. 83/2016 Sb., kterou se mění vyhláška č. 383/2001 Sb., jsou původci odpadů a oprávněné osoby povinni při vedení průběžné evidence a v ročním hlášení o produkci a nakládání s odpady a při ohlašování přepravy nebezpečných odpadů používat identifikační číslo provozovny u údajů o odpadech, které jsou předány a převzaty po 30. červnu 2016.

Ke stažení - metodický pokyn MŽP

Ostatní podrobnosti k používání IČP naleznou čtenáři webu ČAOH pod tímto odkazem, přímo v metodickém pokynu MŽP: oodp-sdeleni-mzp-icp.pdf [ 308.09 kB ]

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí