zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Beroun podá dovolání k Nejvyššímu soudu kvůli skládce Lištice

28.11.2016
Odpady
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Beroun podá dovolání k Nejvyššímu soudu kvůli skládce Lištice

Beroun podá dovolání k Nejvyššímu soudu kvůli skládce Lištice. Rozhodli o tom městští radní, řekl dnes ČTK starosta Ivan Kůs (ČSSD). Město má podle pravomocného rozsudku odvézt do dvou let 43.000 tun odpadu z pozemku statkáře Květoslava Šebely. Zastupitelé se v minulosti mylně domnívali, že pozemek patří městu, proto na něm odpad skončil. Radnice tvrdí, že soud nezohlednil všechny její argumenty.

"Podle našeho názoru se odvolací soud nevypořádal se všemi právními argumenty, které město prostřednictvím svého právního zástupce vzneslo, ať už před odvolacím soudem nebo soudem prvního stupně," uvedl Kůs.

Současně se s ohledem na pravomocné rozhodnutí připravuje vyklizení pozemku na základě postupu, který městu doporučilo ministerstvo životního prostředí. Prvním krokem by mělo být vypracování analýzy rizik. "Pokusíme se uplatnit naše práva u Nejvyššího soudu, ale současně pokračujeme v administrativně-technické přípravě na vyklizení pozemků pana Šebely, protože rozhodnutí je pravomocné," shrnul Kůs.

Likvidace odpadu město zřejmě vyjde na desítky milionů korun. Kde na to vezme, je otevřená záležitost. Na skládce jsou podle dřívějšího Šebelova vyjádření kromě běžného odpadu azbest, kyanidy a další ekologicky nebezpečný materiál. Podle radnice bude ke stanovení nákladů nejdříve nutné provést kvalitní průzkum.

Šebelovi pozemek patří od roku 1985. Radnice na něj dala na počátku 90. let navézt odpad z vedlejší skládky, zastupitelé se totiž mylně domnívali, že pozemek patří městu. Kvůli spornému vlastnictví se Beroun začal se Šebelou soudit. V roce 2000 Nejvyšší soud rozhodl, že je kupní smlouva mezi městem a bývalými majiteli pozemku zfalšovaná, a tudíž neplatná. I po verdiktu však odpad na pozemku zůstal.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
10. 2020
1.10.2020 - Seminář, školení
hotel Hesperia
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí