zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

FINSKO: Firma chce využít zbytky vánočních hodů jako zdroj energie

09.02.2017
Energie
Odpady
FINSKO: Firma chce využít zbytky vánočních hodů jako zdroj energie

Finsko je podle britského deníku Independent průkopníkem získávání energie z obnovitelných zdrojů. Nepřekvapí tedy, že finská společnost Neste plánuje ekologické zužitkování všeho, co zbude ze štědrovečerní tabule. Kampaň zaměřená na využití tohoto specifického druhu odpadu dostala název Kinkkutemppu neboli Kouzlení se šunkou. V jejím rámci mohou finské rodiny odevzdávat tučné odřezky šunky a další tuky, které se jim nechce konzumovat. V rafinerii Porvoo se pak změní v ekologickou naftu.

Podle inženýrů z Neste by tuk z jedné šunkové kýty mohl pohánět ve formě nafty vozidlo asi dva kilometry. Vzhledem k tomu, že každé Vánoce se ve Finsku vyrobí sedm milionů kilogramů šunky, jedno auto by jen z tohoto tuku třikrát objelo zeměkouli. Šéf Kinkkutemppu Osmo Kammonen se domnívá, že jde o první projekt tohoto druhu na světě. ,,Časem se nespotřebované tuky z kuchyně budou používat v dopravě zcela běžně," řekl Independentu. ,,Určitě to problém s emisemi oxidu uhličitého nevyřeší, ale oceán také tvoří malé kapky. Někde je třeba začít," dodal.

Kinkkutemppu je neziskovou organizací, má však k dispozici rafinerii, skládky odpadů, obchodní síť, tukové závody, chemičku i čističku odpadních vod. Zisk z ekologické ,,vánoční" nafty by šel podle ředitele firmy na charitu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Dům techniky Pardubice, spol. s r.o.
26
3. 2019
26.3.2019 - Seminář, školení
Pardubice, Dům techniky
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
26
3. 2019
26.3.2019 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
28
3. 2019
28.3.2019 - Seminář, školení
Praha
Český spolek pro péči o životní prostředí
28
3. 2019
28.3.2019 - Seminář, školení
Praha, budova MŽP
28
3. 2019
28.3.2019 - Konference
Ostrava, Clarion Congress Hotel
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí