zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Začíná výstava Wild For Life, podporuje ochranu ohrožených druhů

12.06.2017
Příroda
Začíná výstava Wild For Life, podporuje ochranu ohrožených druhů

Fotografie ohrožených druhů živočichů i rostlin a osobností, které podporují kampaň OSN k jejich ochraně nazvanou Wild For Life, ukáže výstava, která se dnes odpoledne otevře na Letišti Václava Havla Praha. Putuje po mezinárodních letištích, do české metropole se přesunula z čínského Pekingu. ČTK to řekla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Výstavu mohli dosud lidé vidět vedle Pekingu také na letišti v keňském Nairobi, jedná se o umístění ve vietnamských Hanoji a Hočiminově Městě. Fotografie kampaně Wild For Life byly prezentovány také v metru v čínské Šanghaji. Na ruzyňském letišti výstava potrvá šest měsíců.
Kampaň Wild For Life spustila Organizace spojených národů loni v květnu. Zaměřuje se na boj proti pytláctví a ilegálnímu obchodu třeba se slonovinou nebo šupinatými savci luskouny. Kampaň podpořily světové celebrity jako německá topmodelka Gisele Bündchenová, americký herec a zpěvák Adrian Grenier nebo brazilský fotbalista Neymar. Zapojili se také čínští a indičtí herci a zpěváci nebo španělský trojnásobný mistr světa v královské třídě motocyklových závodů MotoGP Marc Márquez.
Každoročně je celosvětově v průměru zabito 30.000 slonů a každý den jsou upytlačeni tři nosorožci. Mezi lety 2005 až 2015 přišlo o život na jeden milion luskounů, kteří jsou loveni pro maso a také pro šupiny využívané v tradiční medicíně nebo pro rituální potřeby, uvedla Pospíšilová. "Jen cena slonoviny stoupla za posledních 25 let ze 100 amerických dolarů až na současných 2200 USD za kilogram v důsledku rostoucí poptávky po slonovině především ve Vietnamu, Číně a Hongkongu. Vzácné druhy dnes vymírají především kvůli módnímu zboží, luxusním pochoutkám, sběratelským trofejím, ale i tradiční asijské medicíně," doplnila.
Praha podle ní hostí výstavu proto, že Česká republika je významnou tranzitní zemí, přes kterou putují třeba nosorožčí rohy a slonovina směrem na asijské trhy. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů zabavila 235 živých exemplářů a 924 neživých, tedy výrobků. Někdy i ve spolupráci s celníky inspekce loni zadržela například v dubnu 126 kilogramů slonoviny, v červnu na pražském letišti odhalila pašování 221 chameleonů a 11 gekonů z Madagaskaru. Ve dvou zásilkách v březnu a listopadu se našlo dohromady 262 kaktusů pašovaných z Bolívie.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí